Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Ze smutkiem informujemy, że w nocy z 23 na 24 lutego w wieku 78 lat zmarł Henryk Francuz, wielki społecznik, strażak, samorządowiec, niezwykle zasłużony dla Międzyrzecza Dolnego, całej gminy Jasienica i powiatu bielskiego.

Był wzorem społecznika, oddanego sprawom swojej miejscowości, gminy i regionu, pomagał i angażował się w działania ważne dla zwykłych ludzi. Pochodził z Zarzecza, ale od młodości związany był z Międzyrzeczem Dolnym, przede wszystkim z miejscową strażą pożarną i ruchem pożarniczym. Był przez to świadkiem historii, uczestnicząc m.in. w akcji gaśniczej wielkiego pożaru w Rafinerii Czechowice w 1971 r. czy kościoła w Międzyrzeczu w 1993 r., ale także budowniczym nowego kościoła czy wcześniej również strażnicy macierzystej jednostki OSP Międzyrzecze Dolne, a następnie szkoły w Mazańcowicach.

Powszechne uznanie dla jego oddania sprawom zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego swojej lokalnej społeczności sprawiło, że w 1981 r. został wybrany prezesem OSP Międzyrzecze Dolne. Funkcję tę nieprzerwanie pełnił do 2016 r. Z jego inicjatywy w 1983 r. międzyrzeczanie ufundowali jednostce sztandar, którego uroczyste przekazanie nastąpiło 10 lipca 1984 r. W tym też okresie rozpoczęto wspomnianą wcześniej rozbudowę strażnicy, dzięki czemu siedziba straży powiększyła się o dodatkowe pomieszczenia. Cała społeczność Międzyrzecza uczestniczyła w uroczystym otwarciu okazałego obiektu 20 lipca 1986 r.

Nowa przestrzeń w strażnicy ułatwiła nie tylko przygotowania i służbę druhom z OSP, ale stała się miejscem życia społecznego Międzyrzecza Dolnego. Umożliwiła m.in. założenie 20-osobowej orkiestry dętej, a przy tej okazji także zespołu dziecięcego, dziś działającego pod nazwą Zespół Regionalny „Międzyrzeczanie”. Zarówno orkiestra, jak i zespół od tamtej pory uświetniają imprezy i wydarzenia kulturalne zarówno w sołectwie, gminie, na terenie powiatu bielskiego i województwa, a nawet poza granicami kraju.

Na kierowaniu strażą pożarną sołectwa nie kończyła się społeczna działalność Henryka Francuza. Pomagał nie tylko w odbudowie kościoła w Międzyrzeczu, ale również innych świątyń, szkoły w Mazańcowicach, był współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza. Działał też w komitetach społecznych na rzecz gazyfikacji, budowy wodociągów i sieci teletechnicznej. Był sekretarzem zarządu Koła Łowieckiego „Ślepowron” w Rudzicy.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 27.02.2021. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Marcina.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.

Za www.jacienica.pl
 

powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021