Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Gość Niedzielny

Alina Świeży-Sobel

 

 

W wieku 81 lat, po 57 latach kapłaństwa, zmarł emerytowany długoletni proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie i dziekan dekanatu skoczowskiego - ks. prał. Alojzy Zuber. Był też kustoszem skoczowskiego sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce i moderatorem diecezjalnej wspólnoty Apostolstwa Dobrej Śmierci. Przed laty jemu przypadł zaszczyt zaproszenia papieża Jana Pawła II do Skoczowa...


Ksiądz prał. Zuber przyszedł na świat 4 czerwca 1939 r. w parafii MB Szkaplerznej w Brzeźcach koło Pszczyny. Otrzymał święcenia kapłańskie w 1963 roku. W 1983 r. został proboszczem skoczowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie pracował przez 31 lat.

Wśród jego duszpasterskich dokonań pozostanie zaangażowanie w rozwijanie kultu świętego ze Skoczowa, w tym utworzenie parafialnego Muzeum św. Jana Sarkandra oraz starania o dedykowaną krajanowi świątynię na wzgórzu Kaplicówka, podniesioną do rangi lokalnego sanktuarium, którego był kustoszem. Podczas jego posługi w Skoczowie udało się także sprowadzić na Kaplicówkę papieski krzyż z Katowic-Muchowca.

Wraz z delegacją parafii i władz miasta uczestniczył w oficjalnym zaproszeniu papieża Jana Pawła II do wizyty w Skoczowie i dziękczynienia za kanonizację św. Jana Sarkandra, a także w przygotowaniu papieskiej wizyty i licznych dziełach upamiętniających to najważniejsze w dziejach diecezji wydarzenie. Za zaangażowanie na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego został w 2014 r. wyróżniony laurem Srebrnej Cieszynianki na wniosek władz samorządowych Skoczowa.

Pogrzeb śp. ks. prał. Zubera odbył się w piątek 23 października w Skoczowie. 

W najbliższą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9.00 zostanie dołączona intencja za śp. ks. Alojzego.
 
 


Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie...
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021