Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 Słowo Boże na 5 Niedzielę po Trójcy Świętej- ks. Andrzej Dyczek

 
„ Pewnego razu, gdy On stał nad Jeziorem Genezaret, a tłum tłoczył się dokoła niego, by słuchać Słowa Bożego, ujrzał dwie łodzie, stojące u brzegu jeziora, ale rybacy, wyszedłszy z nich płukali sieci. A wszedłszy do jednej z tych łodzi należącej do Szymona prosił go, aby nieco odjechał od brzegu; i usiadłszy, nauczał rzesze z łodzi. A gdy przestał mówić, rzekł do Szymona. Wyjedź na głębię i zarzućcie sieci swoje na połów. A odpowiadając Szymon, rzekł: Mistrzu, całą noc ciężko pracując nic nie złowiliśmy, ale na Słowo twoje zarzucę sieci. A gdy to uczynili zagarnęli wielkie mnóstwo ryb, tak, że sieci się rwały. Skinęli, więc na towarzyszy w drugiej łodzi, aby im przyszli z pomocą i przybyli i napełnili obie łodzie, tak iż się zanurzały. Widząc to Szymon Piotr przypadł do kolan Jezusa, mówiąc: Odejdź ode mnie Panie, bom jest człowiek grzeszny. Albowiem zdumienie ogarnęło jego i wszystkich, którzy z nim byli, z powodu połowu ryb, które zagarnęli. Także i Jakuba i Jana synów Zebedeusza, którzy byli towarzyszami Szymona. Wtedy Jezus rzekł do Szymona: Nie bój się od tej pory ludzi łowić będziesz. A wyciągnąwszy łodzie na ląd, opuścili wszystko i poszli za nim”- Ewangelia Łukasza 5, 1-11
 
 O Piotrze łatwo powiedzieć, że był uczniem Jezusa. Tak samo synowie Zebedeusza – Jakub i Jan. A o sobie, co powiemy? Wyznawcy Jezusa, ewangelicy, wierzący, należący do Kościoła Ewangelii i Słowa.  
 Ewangelista Łukasz opowiada nam o pierwszych uczniach..
 Pan Jezus dokonuje wyboru. Obserwuje bacznie ludzi, aby potem wybrać ich na swoich uczniów.
   Jezioro Genezaret było podstawowym źródłem utrzymania dla wielu ludzi z miast i wiosek położonych wokół.
    Na brzegu stoją dwie łodzie. Noc jest zwykłą porą połowów. Po całonocnej pracy niestety bezskutecznej, bezowocnej, zmęczeni rybacy płuczą sieci. Codzienne życie, mozolna praca nie zawsze przynosząca upragnione efekty.
 Znamy to dobrze z własnego doświadczenia. Codziennie zabiegamy o wiele spraw. Wielu z nas, ciężką pracą zarabia na swoje utrzymanie. Wykonując tak wiele, walczy ze zmęczeniem, zniechęceniem, odczuwa niedosyt, że coś się nie udało.
   Zarzuć sieci. Jezus jest bardzo zainteresowany Piotrem, ale również każdym z nas. Uwierz, że Chrystus interesuje się twoim życiem, codziennością, pracą, radościami, ale i smutkami; sukcesami, ale i niepowodzeniami. On zna je wszystkie.
    Pan Jezus nie wybiera na swoich uczniów tych, którzy mają szczególne uzdolnienia, czy też tych, którzy potrafią się wybić ponad przeciętność. Wybiera ludzi, którzy są mu posłuszni i potrafią Mu zaufać, są dla niego otwarci i go kochają. To jest najważniejsze i to się naprawdę liczy.
Tak trudno było okazać posłuszeństwo i wypełnić polecenie nieznajomego. Sieci były już wypłukane, pora zupełnie nieodpowiednia. Rozkaz Jezusa kłócił się z ich rybackim doświadczeniem. Dlatego Piotr spogląda na Jezusa ze zdziwieniem. Przecież jest na to zbyt późno. Drapie się po głowie i wzdycha: Mistrzu całą noc pracowaliśmy i nic nie złowiliśmy. Czy czujecie to zniechęcenie w jego głosie?
Mógł sobie pomyśleć: Jestem zmęczony. Kości mnie bolą. Mam ochotę coś zjeść i w końcu solidnie odpocząć po ciężkiej pracy.
Wypłyń na głębię- zachęca Chrystus.
 Czy On wiedział coś, czego nie wiedział Piotr? Znalezienie ryb dla Tego, który je stworzył, to nic trudnego.
   Pan Jezus szybko staje się autorytetem dla Piotra i On mu ufa. Rezultat połowu przeszedł wszystkie ich oczekiwania. Sieci się rwały, obie łodzie były tak zapełnione, że się zanurzały i właściwie tonęły. Cudowny połów.
Lubię sobie wyobrażać Piotra, trzymającego sieć i spoglądającego równocześnie na Mistrza. I tak samo wyobrażam sobie Jezusa, patrzącego z uśmiechem na Piotra.
Po chwili rybacy wraz z towarzyszącym im Jezusem brodzą po kolanach w żywym srebrze. Piotr kieruje swój wzrok i patrzy w oczy Jezusa i po raz pierwszy odkrywa prawdziwego Chrystusa. Nie specjalistę od połowów, nie nauczyciela, ale Jezusa Pana.
 Pada na twarz, nie zważając na ryby. Bardziej dokucza mu teraz jego nędza- Odejdź ode mnie Panie, bo jestem człowiek grzeszny. Chrystus jednak nie ma zamiaru spełnić jego prośby. On nigdy nie opuszcza ludzi wyznających swoje grzechy. Przeciwnie przyjmuje ich do swego grona: nie bój się Piotrze od tej pory ludzi będziesz łowić.
Aby być uczniem Jezusa trzeba odkrywać wyjątkowość Jezusa i to, co nam ofiaruje. Umieć mu zaufać, choć czasami wydaje się to takie trudne i skomplikowane. Odkrywać Jego wielkość i swoją małość.
Jeśli Go kochamy i jesteśmy mu posłuszni, stajemy się Jego uczniami, pełnymi entuzjazmu, radości, optymizmu.
On nas kocha, a my możemy się przed Nim otworzyć i pójść za Nim.  On wyznacza nam zadania. Spotkanie z Nim nigdy nie pozostaje bez dalszych konsekwencji. Wiara w Niego przynosi wspaniałe owoce.
 Piotr i dwaj inni rybacy bez wahania zostawiają na brzegu łodzie i sieci. Opuszczają wszystko i podążają za Nim. Stają się Jego uczniami. Nie z wyrachowania, czy kalkulacji, że mi się to bardzo opłaca, ale idą zupełnie w nieznane, nie wiedząc, co ich czeka, jak trudne będą mieli zadania do wypełnienia, nie znając też ludzkich reakcji na ich misję. To jest niesamowita historia. Ale czy ona się kończy? Oczywiście, że nie. My jesteśmy jej kontynuacją i wypełnieniem.
    Czy znajduje w nas oddanych, zaufanych wyznawców, chętnych i zaangażowanych w Jego dzieło? Tego oczekuje od nas.                                   
    Amen       ks. Andrzej Dyczek
 
 
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021