Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 Słowo Boże na 4 Niedzielę po Trójcy Świętej

 

„ Nikomu złem za złe nie oddawajcie, starajcie się o to, co jest dobre w oczach wszystkich ludzi. Jeśli można, o ile to od was zależy ze wszystkimi ludźmi pokój miejcie. Najmilsi! Nie mścijcie się, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan. Jeśli, tedy łaknie nieprzyjaciel twój, nakarm go, jeśli pragnie, napój go, bo czyniąc to, węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”- List Pawła do Rzymian 12, 17-21

 Zło w swej sile i mocy, ma swoje różne okrutne i złowieszcze oblicza: nienawiść, wrogość, okrucieństwo, odwet. Nie żyjemy w świecie idealnym, sterylnie czystym. Jako grzesznicy podatni jesteśmy na zło. Czasami przegrywamy ze złem, albo odpłacamy złem za zło.

 Zło sprawia, że nasze relacje międzyludzkie stają się niewłaściwe, a relacje rodzinne oczekują czegoś zgoła odmiennego.

 Nasz świat serwuje nam zasady, całkowicie sprzeczne z tymi Bożymi.

 Czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu jakieś normy i zasady postępowania budziły całkowity sprzeciw i dezaprobatę, dzisiaj otrzymują nasze ludzkie przyzwolenie i aprobatę.

 Bóg, daje nam siłę i inspirację do czynienia dobra.

 Oczekuje od nas miłości, dobra, cierpliwości, poświęcenia, zaangażowania. Cieszy się, kiedy operujemy wszelkimi dostępnymi środkami dobra, by pokonać zło. Kiedy potrafimy zbliżyć się do nieprzyjaciół i nie tylko przebaczyć, ale tez coś dobrego dla nich uczynić. Dobro, może wiele zmienić w relacjach międzyludzkich, choć wiemy, że nasz relacje do naszych wrogów, nieprzyjaciół wymagają z naszej strony wielkiego poświęcenia i zaangażowania. W pierwszej chwili niesamowicie brzmią słowa Jezusa-„ Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię, kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. A temu, kto chce z tobą się procesować i zabrać ci szatę zostaw i płaszcz.

Apostoł Paweł, który stosował Jezusowe prawa dobra, napisał; Jeśli łaknie nieprzyjaciel twój nakarm go, jeśli pragnie, napój go, bo czyniąc to węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę. Apostoł Paweł w ten sposób zwycięża zło. Mówi o sobie- nauczyłem się, umiem, wszystko mogę. Tego wszystkiego uczył się od Jezusa Chrystusa. Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia w Chrystusie.

Pamiętamy króla Dawida, który w swoim życiu miał różne chwile, ale tez miał piękne chwile, kiedy zło dobrem zwyciężał.

 Pokonywał złość, agresję i huśtawkę nastrojów króla Saula grając mu na harfie.

 Gdy Saul ścigał go i chciał zabić, miał dwie okazje by się na nim zemścić, a jednak tego nie uczynił. Gdy król opuścił jaskinię Dawid wołał do niego- „ Ojcze mój, zobacz skraj twego płaszcza w mojej ręce. Niech ci Pan odpłaci za mnie, lecz moja ręka nie podniesie się na ciebie. Wtedy król zapłakał, a potem skierował słowa – „Niech Pan ci odpłaci dobrem za to, co dziś dla mnie uczyniłeś".

Kochani zło jest wpisane w nasz los i nasze życie. Zła w różnej postaci nie unikniemy

Na doznane zło każdy z nas różnie reaguje.

Głęboka tkwi w nas uczucie oddania, rewanżu i zemsty.

 Ale reguły tego świata nie mają być naszymi regułami. Powinniśmy stosować reguły Boże. Mamy wyrzekać się naturalnych skłonności, zemsty, powołując się na Boże normy; dlatego dzisiejsze słowo zachęca nas: najmilsi nie mścijcie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano pomsta do mnie należy.
 Zło możemy pokonywać tylko dobrem. Choć często wydaje się nam, że to niemożliwe i szukamy zupełnie innych rozwiązań. 
 Zło za zło rodzi jeszcze większe mury, jeszcze większą agresję, jeszcze większą nienawiść. Z tedy wyłania się straszna lawina, prowadząca do wielkich nieszczęść.
My wyznawcy Jezusa Chrystusa wiemy, że w naszym życiu ma być zupełnie inaczej.
Czynienie dobra ma być dewizą naszego życia- stylem życia, jakością życia, orężem, dzięki któremu pokonujemy zło.
 Zło pokonywać miłością, modlitwą. Zło pokonywać dobrym czynem, poświęceniem; wiarą, że złe relacje można zmieniać.
Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.
To trudne, wbrew sobie samemu i naturalnym skłonnościom. Sami z siebie nie damy rady, będziemy się mobilizować, starać, ale nie będzie to wychodzić.
 Z Jezusem to możliwe. On daje siły, moc, zwycięstwo nad różnymi słabościami.
Nasz Bóg stawia przed nami wysoką poprzeczkę, ale przecież taką wielką poprzeczkę postawił przed swoim umiłowanym synem Jezusem Chrystusem. On nasze zło zwyciężył dobrem, miłością, poświęceniem i ofiarą i tego od nas oczekuje. Czy jesteśmy na to gotowi?Czy wychodząc z tego miejsca do codzienności, będziemy mogli dzisiaj swemu Panu szczerze powiedzieć- Panie w świetle twego Słowa zauważam zło. Proszę cię, pomóż mi go usuwać ze swego życia. Dotknij mnie swoim dobrem, aby był moim orężem w walce ze złem. Panie zmieniaj moje słabe strony, przewrotność serca, nieczyste myśli, chęć odwetu i zemsty, wrogość wobec innych, lodowatą obojętność bym mógł zło dobrem zwyciężać.
Spraw Panie bym dobrem miłości, przebaczenia, pomocy mógł się dzielić z moim bliźnim i aby to dobro pomagało nam usuwać wszelkie mury, waśnie i uprzedzenia.

 

 

                                       Amen                   ks. A. Dyczek
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021