Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

W dniu 12 lipca 2014 roku na Górze Chem kolo Goleszowa odbya si impreza zorganizowana z okazji 80-lecia powstania Szkoy Szybowcowej.

Organizatorami wita byli: Bielski Klub Seniorów Lotnictwa dziaajcy przy Aeroklubie Bielsko-Bialskim oraz Rezydencja "M" mieszczca si w historycznym budynku bdcym przed laty siedzib Szkoy Szybowcowej na szczycie Góry Chem.

Na spotkanie w Izbie Pamici Rezydencji "M" zaproszono lotników wielu specjalnoci w tym pilotów, modelarzy, producentów samolotów, historyków i kolekcjonerów interesujcych si lotnictwem Podbeskidzia oraz ludzi zwizanych z Gór Chem. Zgosio si ponad 70 pilotów w tym midzy innymi gocie z Krakowa, Jeowa Sudeckiego, Wrocawia, Klubu Seniorów Lotnictwa "Loteczka". Przybyli take piloci z Góry ar ze Sowacji i Cierlicka w Czechach. Spotkanie byo okazj do podzielenia si wspomnieniami i prezentacj wasnych pamitek.

O godzinie 13.00 w Izbie Pamici odbyo si take spotkanie z mediami w tym: telewizj TVN oraz pras lokaln i specjalistyczn. Zostaa przedstawiona tam historia Szkoy Szybowcowej i jej ludzi niezwykle zasuonych, midzy innymi synnych na Podbeskidziu "Maego Janka"- Jana Cholewy z Ustronia i "Duego Janka"- Jana Kalfasa z Grodca.

Nastpnie o godzinie 15.00 na placu przed budynkiem Rezydencji "M" nastpio oficjalne otwarcie imprezy i uroczyste wrczenie podzikowa, odznacze i medali. Po wspólnym obiedzie odbyo si zwiedzanie wystaw i ogldanie pokazów lotniczych. Zot odznak wrczono nestorowi polskiego lotnictwa Julianowi Bojanowskiemu. Medale pamitkowe otrzymali czonkowie kóka lotniczego dziaajcego w Filii Gminnego Orodka Kultury w Midzyrzeczu Górnym oraz podzikowania za ukoczenie warsztatów modelarskich. Imprez zaszczycili swoj obecnoci Prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego Leszek Matuszczak, kapelan lotnictwa sportowego Dominik Orczykowski, Prezes 18 Zwizku Spadochroniarzy Polskich Stanisaw Kowalik.

Harcerze bielscy przygotowali ekspozycj propagujc dziaalno pilota Józefa Dróda natomiast Filia G O K w Midzyrzeczu Górnym ekspozycj propagujc osignicia pilotki i pisarki Marii Wardasówny (wywodzcej si z terenu naszej Gminy) oraz ekspozycje ukazujce dziaalnoci kóka lotniczego.

Organizatorem- koordynatorem imprezy z ramienia Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa by pilot Tadeusz wik.

Bernadeta uszczewska Gruszka

powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021