Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót
 
Podczas spotkania europejskiego w Zagrzebiu reprezentanci wszystkich obecnych krajów otrzymali ikonę "Jezus z Przyjacielem". 31 grudnia wieczorem, podczas wieczornej modlitwy, brat Alois wyjaśnił sens tego symbolicznego znaku:
Jutro wszyscy wyruszymy w drogę powrotną do domu. Chcielibyśmy zapamiętać, że każdy z nas jest zdolny do życia w przyjaźni z Chrystusem. Nie bez powodu Chrystus mówi nam w Ewangelii: „Już nie nazywam was sługami, ale przyjaciółmi.”
Jest tutaj ikona, która oddaje tę prawdę, ikona przyjaźni. Pochodzi z Egiptu, z VI wieku. Przedstawia Chrystusa, który kładzie rękę na ramieniu przyjaciela, aby iść z nim, towarzyszyć mu.

Wszyscy możemy rozpoznać siebie w tym przyjacielu Chrystusa. Ta ikona przypomina o istocie Ewangelii: chociaż Zmartwychwstały Chrystus jest niewidzialny dla naszych oczu, możemy Mu siebie zawierzyć. On towarzyszy każdemu człowiekowi. Kiedy patrzymy na tę ikonę, już się jakoś modlimy, a ta modlitwa jednoczy nas z Bogiem.
Tę przyjaźń przeżywamy również między sobą. Chrystus jednoczy nas w komunii, w komunii Kościoła. Poszerzajmy zatem tę przyjaźń, przekraczajmy podziały, które nadal istnieją! Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby było bardziej oczywiste, że Kościół jest miejscem przyjaźni dla wszystkich!

Przygotowaliśmy kilka ikon "Jezusa z Przyjacielem", po jednej dla każdego europejskiego kraju, z którego gościmy tutaj pielgrzymów. W nadchodzącym roku ta ikona będzie wam pomagać podejmować małe pielgrzymki zaufania w miejscach, gdzie spotykają się młodzi, w różnych miastach, w parafiach, w szpitalu czy w sierocińcu, i w innych miejscach, gdzie cierpią ludzie. W ten prosty sposób możecie głosić dobrą nowinę Ewangelii.

Na zakończenie spotkania wszystkich Polaków obecnych w Zagrzebiu ikona została powierzona grupie młodych z Żywca. Oni przyjęli to entuzjastycznie i właśnie otrzymaliśmy od nich list następującej treści:

Cieszymy się bardzo, że nasza mała, lokalna Wspólnota została opiekunem Ikony. Musimy przyznać, że byliśmy tym bardzo mile zaskoczeni. Chcemy jednak, by Ikona mogła być nie tylko w Żywcu, ale także w innych częściach Polski Mamy nadzieję, że Ikona przyniesie wiele radości nie tylko nam, ale też innym młodym. My możemy obiecać, że będziemy dbać o Nią z należytym szacunkiem i dołożymy wszelkich starań, by jak najdłużej nam wszystkim służyła.


Ksiądz Łukasz i cała Wspólnota z Żywca

2 września 2008 r. Ikona odwiedziła Parafię w Międzyrzeczu.
 

 
 
 
 
 
 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015