Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna

Trochę historii
data dodania: Wtorek 13 lutego 2007

Koło Gospodyń Wiejskich w Międzyrzeczu Górnym powstało w 1947 r. - założycielką koła była pani Stefania Krajewska, do roku 1963 pełniła funkcję przewodniczącej.

W 1963 r. przewodniczącym Koła została pani Czesława Śledzińska - działalność koła prowadziła do 1980 r.
Od 1980 do 1998 r. przewodnicząca Koła była pani Adela Gruszka, od 1998 roku do 2003 Koło nie przejawiało działalności.

17 lutego 2003 na zabraniu wiejskim podjęto uchwałę
o wznowieniu działalności KGW.


Działalność KGW w latach 1947-1998 jest znane tylko z ustnego przekazu byłych członków, nie prowadzono kroniki swojej działalności. Mimo trudnych warunków i braku swojego pomieszczenia prowadzono różnorodną działalność, gospodynie spotykały sie w domach prywatnych - organizowano kursy gotowania, pieczenia haftu, szycia, rozprowadzano kurczęta, indyki prowadzono poletka doświadczalne oraz ogródki przydomowe, działała wypożyczalnia naczyń w pomieszczeniach Kółka Rolniczego.

1998-2003 to okres, w którym KGW nie przejawiało żadnej działalności - przyczyny tego nie znamy, 17-lutego 2003 reaktywowano działalności KGW. Ponownie, od samego początku swojej działalności Koło współpracuje z organizacjami terenu sołectwa: Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Emerytów Rencistów, Filią GOK-u, Klubem AA, Zespołem Szkolno -Przedszkolnym.

Nasze Koło bierze czynny udział w organizowanych imprezach, przeglądach i konkurasach organizowanych przez Urzad Gminy, ODR, Gminną Radę Kobiet, OSP, Radę Sołecką.

Koło corocznie bierze udział w przeglądach ,,Nasze Kulturalne Dziedzictwo”, dożynkach sołeckich, gminnych, powiatowym, diecezjalnych, startujemy również w konkursie wieńców dożynkowych (II- miejsce w dożynkach diecezjalnych). Członkinie biorą udział w szkoleniach organizowanych przez ODR i Związek Kółek Rolniczych. W ramach swojej działalności rozprowadzamy grzybnie pieczarek, dbamy o wygląd skalniaków wzdłuż drogi cmentarnej. Wszystkie członkinie dbają o estetyczny wygląd swoich obejść i ogródków przydomowych. Odwiedzamy ludzi starych i schorowanych oraz wspieramy dzieci z rodzin ubogich. W kwietniu 2006 roku dokonaliśmy otwarcia naszej świetlicy w budynku gminnym. Świetlica została wyremontowana w czynie społecznym i przy pomocy finansowej Urzędu Gminy. Świetlica udostępniona jest Radzie Sołeckiej, Kołu Emerytów i Rencistów i lokalnej grupie działania Rzeczpospolita Internetowa.

Nasze Koło w ramach działalności kulturalno- oświatowej organizuje dla swoich członkiń i ich rodzin oraz naszych sympatyków coroczny bal ostatkowy, wycieczki krajoznawcze (Wrocław, Wieliczka, Kazimierz Dolny, Sandomierz) oraz wyjazdy na giełdę kwiatową, do źródeł termalnych na Słowację.

KGW zapewnia obsługę kulinarną wszystkich imprez organizowanych przez organizacje z terenów Sołectwa. Na dzień dzisiejszy Koło nasze liczy 47-członkiń.

Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015