Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

 154 Pamiątka Założenia i Poświęcenia Kościoła w Międzyrzeczu- 19.07.2020 r.

 
       W niedzielę 19 lipca 2020 roku obchodziliśmy w naszej parafii 154 Pamiątkę Założenia i Poświęcenia Kościoła w Międzyrzeczu.
W tym roku nabożeństwo to, oraz świętowanie miało całkowicie inny charakter niż w poprzednich latach.
       Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa i wprowadzonych obostrzeniach sanitarnych nie piekliśmy tradycyjnych, międzyrzeckich kołaczy, nie gościliśmy zaproszonego kaznodzieję, nie odbył się poranek pieśni i muzyki religijnej, nie było zaproszonego chóru oraz zdecydowanie mniejsza była frekwencja uczestników na nabożeństwie.
       Przyzwyczailiśmy się że w tym szczególnym dla naszej parafii dniu kościół i jego obejście tętni życiem. Od piątkowego popołudnia do niedzielnego popołudnia trwają prace przygotowawcze a później pieczenie i sprzedaż kołaczy, w kościele intensywne sprzątanie i strojenie do niedzielnego nabożeństwa a w niedzielę nabożeństwo i spotkanie z zaproszonymi gośćmi.
       Tym razem było zupełnie inaczej: w cichości, w atmosferze ciągłych przypływających informacji o rozprzestrzeniającej się pandemii oraz nie malejącej liczbie zakażeń i wprowadzanych przez to obostrzeniach sanitarnych świętowanie nasze było jakby przytłumione.
       W tym roku zapraszaliśmy do wygłoszenia Słowa Bożego ks. Daniela Ferka, proboszcza parafii ewangelickich w Wodzisławiu Śląskim oraz Gołkowicach, wiceprezesa Zarządu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa. Wraz z ks. Danielem zaprosiliśmy chór Gołkowice-Ruptawa który miał nabożeństwo uświetnić pieśniami. W związku z tym że ks. Daniel Ferek pełni służbę na terenie powiatu wodzisławskiego gdzie liczba osób zakażonych i przebywających na kwarantannie jest znacznie wyższa niż w innych rejonach kraju już na zjeździe BPGA w Piotrkowie Trybunalskim w czerwcu br., w rozmowie i przy obopólnej zgodzie i zrozumieniu, uzgodniliśmy że zaproszenie to musimy przesunąć na przyszły rok. Udział w nabożeństwie księdza i chórzystów z rejonu gdzie skala zakażeń jest większa rodziłaby ryzyko przeniesienia wirusa na teren naszej parafii. Wspólna odpowiedzialność za zdrowie nas wszystkich doprowadziła do tego że zaproszenie zostało przesunięte, nie rozsyłaliśmy zaproszeń do innych parafii postanowiliśmy świętować w swoim gronie. Takie decyzje podejmowały również inne parafie naszej diecezji w tym okresie.
       Słowo Boże na naszej uroczystości wygłosił proboszcz parafii ks. Andrzej Dyczek na tekst wyjęty z V Księgi Mojżeszowej 7,6-12, a oprawę muzyczną przygotowały: Elżbieta Kłoda, nasza organistka która wraz z siostrzenicą Pauliną Macura ( skrzypce) zagrały wspólnie kilka utworów muzycznych. Utwory te grane na organach, wyremontowanych generalnie w ubiegłym roku, wraz z akompaniamentem skrzypiec zrobiły na słuchaczach ogromne wrażenie. Kościół do nabożeństwa przygotował nasz kościelny Andrzej Heinrich wraz z małżonką, którzy czuwali również nad przestrzeganiem obowiązku wśród uczestników nabożeństwa dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa.
       W nabożeństwie wzięło udział kilkoro gości wywodzących się z naszej parafii a mieszkających dzisiaj w okolicznych miejscowościach.
       Pomimo zaistniałej sytuacji pandemicznej panującej na całym świecie mamy za co dziękować Panu Bogu, który naszą społeczność zachowuje: za 154 lata naszego kościoła i parafii, za każdego parafianina, za kościół który pięknieje z dnia na dzień przez prowadzone prace renowacyjne które zbliżają się do ukończenia, za zdrowie, za posilenie w chorobie i cierpieniu, za pracę, za majętność, za wszelkie dobro którym nas obdarza w każdym dniu. Prośmy Pana Boga w codziennych modlitwach aby zakończył tę pandemię, miał w opiece lekarzy i personel medyczny i dopomógł do wynalezienia szczepionki i lekarstwa powstrzymującego rozprzestrzenianie się wirusa.

Mariusz Fender
powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021