Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

W SŁUŻBIE NIEPODLEGŁEJ


Order Krzyża Niepodległości będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodleglości, jest od 2010 roku wyróżnieniem osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę, położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
To piąte, wedle rangi, polskie państwowe odznaczenie cywilne nadawane jest tym, którzy przez dłuższy okres lub w sytuacji skrajnego zagrożenia broniły niepodleglości i suwerenności Ojczyzny, walczyly o jej odzyskanie lub podtrzymywały funkcjonowanie istytucji i tradycji Rzeczpospolitej Polskiej.
Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 05 lutego 2018 r. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości został nadany 98- letniemu mieszkańcowi Międzyrzecza Augustynowi Bartoszkowi, żolnierzowi AK.
Uroczystość wręczenia odbyła się w piątek 6 marca w oddziale zamiejscowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.
I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz w imieniu Prezydenta RP wręczyl Krzyż Panu Augustynowi oraz Medale Odzyskanej Niepodległości dwóm działaczom podbeskidzkiej „Solidarności”: Edwardowi Śliwie z Bielska-Białej i Jerzemu Hilbrychtowi z Żywca. Porucznikowi Augustynowi Bartoszkowi towarzyszyli córka oraz wnuk.
Gratulacje i życzenia zdrowia wraz z kwiatami złożyli wicewójt Gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak i Sekretarz Koła Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych im. gen. Kustronia pani Halina Woronowska.


Maria Bartoszek

powrt
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020