Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

 Uroczysta sesja Rady Gminy Jasienica i Gminy Jaworze z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji –Jasienica 30.10.2017 r.

 
30 października 2017 roku w Kompleksie Kulturalno-Rekreacyjnym ,,Drzewiarz” Jasienica odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Jasienica i Rady Gminy Jaworze poświęcona Jubileuszowi 500 lat Reformacji.
Na to wyjątkowe spotkanie zaproszeni zostali i wzięli udział: Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko Augsburskiego ks. dr Adrian Korczago, proboszczowie parafii ewangelickich z terenu Gminy Jasienicy i Jaworza: ks. Władysław Wantulok, ks. Andrzej Krzykowski, ks. Andrzej Dyczek, ks. Jan Lech Klima oraz ks. Piotr Janik, proboszczowie parafii rzymskokatolickich: ks. dr Leszek Łysień, ks. dziekan Jan Froelich oraz ks. Stanisław Filapek, Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna wraz z z-cą Krzysztofem Wieczerzakiem oraz Wójt Gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz wraz z z-cą Anną Skotnicką- Nędzką, Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski. Na uroczystą sesję zaproszeni zostali również udział członkowie Rad Parafialnych z Jaworza, Wieszcząt-Kowali i Międzyrzecza, sołtysi wsi oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie obydwu gmin.
Obradom przewodniczyli, Przewodniczący Rady Gminy Jasienica Jan Batelt oraz Przewodniczący Rady Gminy Jaworze Mieczysław Brzezicki.
W trakcie sesji dr Łukasz Barański przybliżył uczestnikom historię Reformacji oraz jej wpływ na sytuację społeczno- kulturalną w ówczesnej Europie.
        W dalszej kolejności Rady Gmin przyjęły wspólną uchwałą Rezolucję z okazji 500-lecia Reformacji.  W uzasadnieniu czytamy:
 
„W roku 2017 obchodzimy rocznicę 500-lecia Reformacji, to doskonała okazja, aby zaznajomić mieszkańców Gminy Jasienica i Gminy Jaworze z tym historycznym momentem, który zmienił losy kościoła zachodniego. Przy tej okazji mamy możliwość ponownego zapoznania się z historią ruchu reformacyjnego na tych ziemiach, przypominając znaczące wydarzenia i miejsca z tym związane. Gmina Jasienica i Gmina Jaworze na pamiątkę tych wydarzeń podjęły wspólną inicjatywę posadzenia czerech drzew – dębów szypułkowych – przy czterech kościołach ewangelickich; w Jasienicy, Jaworzu, Wieszczętach i Międzyrzeczu Górnym, aby były żywym symbolem ekumenizmu na naszych ziemiach.”
 
        Następnie głos zabrał Biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago który w swoim przemówieniu podkreślił rolę ekumenizmu, jedności i pokoju oraz zaapelował do włodarzy obydwu gmin aby na zasadzeniu dębów się nie skończyło świętowanie Reformacji ale żeby było początkiem dbania o te symbole, które przypominać będą o wzajemnym poszanowaniu. Po przemówieniu wręczył obydwu Wójtom i Przewodniczącym świece reformacyjne.
        Głos zabrali Wójtowie Gminy Jaworze i Jasienica Radosław Ostałkiewicz i Janusz Pierzyna którzy nawiązywali do przeszłości i udziału mieszkańców tych ziem, obu wyznań, podczas budowania i rozwoju obydwu gmin wskazując na przyszłość, wzajemne relacje, zgodę i poszanowanie dla dalszego wzrostu i ubogacania obu gmin.
        Na zakończenie uroczystości Zespół Cantate pod dyrekcją Małgorzaty Penkali-Ogrodnik które przeplatane były poezją Piotra Michalika, recytowaną przez autora.
Parafię Ewangelicką w Międzyrzeczu podczas uroczystości reprezentowali: ks. Andrzej Dyczek, ks. Jan Lech Klima, Franciszek Biesok, Irena Bebek, Mariusz Fender, Bronisław Kowalczyk, Jerzy Matera i Artur Kominek,
 
 

Mariusz Fender
Foto: Urząd Gminy Jasienica, Urząd Gminy Jaworze
Obradom przewodniczyli stoją od lewej: Mieczysław Brzezicki i Jan Batelt
ks. Władysław Wantulok
od lewej: ks. Władysław Wantulok, ks. bp dr Adrian Korczago, ks. Andrzej Krzykowski
dr Łukasz Barański
ks. bp dr Adrian Korczago
od lewej Wójt Gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz, Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna
Zespół Cantate
powrót
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015