Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

We wtorek 24 października w Bielskim Centrum Kultury odbyła się Gala obchodów  25-lecia działania Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Uroczystość ta wpisuje się w srebrny Jubileusz istnienia samej diecezji, bowiem powołana została do życia zaraz u progu jej powstania .
Gala poprzedzona była uroczystą Mszą Świętą w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego pod przewodnictwem biskupa Ordynariusza Romana Pindla przy  uczestnictwie biskupa seniora Tadeusza Rakoczego , biskupa Piotra Gregera oraz licznie zebranych kapłanów i wiernych – działaczy, wolontariuszy i sympatyków Caritas.
Słowo Boże wygłosił bp Tadeusz Rakoczy. Przedstawił dokonania bielsko-żywieckiej Caritas na przestrzeni 25 lat i przypomniał że „Chrystus wzywa nas nieustannie do czuwania, które mamy wypełniać modlitwą i czynieniem dobra”. Przytoczył słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Panie, otwórz nasze oczy, abyśmy w naszych braciach i siostrach Ciebie rozpoznali. Panie, otwórz nasze uszy, abyśmy usłyszeli płacz i wołanie głodnych, zmarzniętych, przerażonych i zgnębionych”.

W obchodach Jubileuszu uczestniczył dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, który wręczył okolicznościowe złote i brązowe medale zasługi dla ludzi związanych z historią bielsko-żywieckiej Caritas. Złote Medale Zasługi otrzymali: pierwszy dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Kazimierz Malaga, jego następca ks. prałat Józef Zajda oraz długoletni wicedyrektor ks. Ignacy Czader. Brązowe Medale Zasługi otrzymały Ewa Jończyk oraz Aneta Orlanka.
 
Podczas Gali uhonorowano laureatów trzeciej edycji nagrody „ Dzban Św. Jana Kantego”.
Jest to nagroda Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej mająca na celu docenienie oraz promowanie osób i instytucji związanych z działalnością na rzecz Caritas. Patronat nad tą nagrodą obejmują biskup  ordynariusz Roman Pindel oraz Burmistrz Miasta Kęty Krzysztof Jan Klęczar.
 
Gmina Jasienica nominowała do tej nagrody mieszkańca naszego Międzyrzecza - Krzysztofa Mojżyszek, długoletniego działacza ruchów trzeźwościowych, inicjatora i organizatora wielu imprez i spotkań promujących trzeźwość, a przede wszystkim człowieka, który swoim świadectwem i bezinteresowną pomocą śpieszy do ludzi borykających się z uzależnieniem.
Z radością informujemy, że Kapituła nagrody wyróżniła Krzysztofa Mojżyszek w kategorii „Współpraca z Caritas”. Laureatem tej kategorii zostało Bielskie Koło Towarzystwa Pomocy im św.Brata Alberta, które od 28 lat troszczy się o najbardziej potrzebujących.
Nagrodę w kategorii „ darczyńca” otrzymał Eugeniusz Jurecki z Hałcnowa; natomiast w kategorii „świadectwo” przyznano dwie równorzędne nagrody dla Ireny Pasierbek z Aleksandrowic oraz całego Zespołu parafialnego Caritas z Łodygowic.
Nagrody wręczali dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks.Robert Kasprowski oraz biskup Roman Pindel, który jeszcze tego wieczoru na swoim twitterze przytoczył słowa „„...Pomoc - potrzebuje rozgłosu. Ci co pomagają nie potrzebują rozgłosu, ale zawsze warto docenić odwagę i dobro”. Modlę się... by nie brakło ludzi odważnych i dobrych, i wdzięcznych...”
 
Galę ubogacił swoim  wspaniałym koncertem Zespół „Raz Dwa Trzy”.

Naszemu Wyróżnionemu w imieniu Gminy Jasienica złożył gratulacje Wójt  Janusz Pierzyna a w imieniu Międzyrzeczan nasi lekarze Tomasz Osuch oraz Iwona Ornowska -Osuch oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza Krzysztof Wieczerzak.
My również serdecznie Krzysztofowi gratulujemy i dziękujemy!

 
tekst i foto : Barbara Mroczko

 

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015