Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Dziękczynienie za plony 2016 
Dożynki Sołeckie

„Na białym ołtarzu
złożyć wieńce Panu,
piękne i niewinne
jakby serce dziecka,
niech z każdego ziarnka
modlitwa wypłynie
tu pod stopy Boga
cicha i serdeczna

Z wieńcy ciężkich kłosów
wybrać najpiekniejsze
niech swym chlebnym darem
kłaniają się Panu,
bo On, Bóg Przedwieczny
stworzył dla człowieka
by chleb się narodził
z pola złotych łanów”
( autor nieznany)

W dniu 27 sierpnia 2016 r odbyły się Dożynki Sołeckie. W roku bieżącym organizacja tej uroczystości przypadła na Międzyrzecze Górne, gdzie pod przewodnictwem pani sołtys Marii Głuc-Mrzyk członkowie Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza, Koła Gospodyń Wiejskich oraz GOK poczynili przygotowania do tej imprezy.
Już kilka dni wcześniej upleciono piękne wieńce dożynkowe, upieczono regionalne kołacze przystrojono Chatkę oraz przygotowano plac przy OSP.
W sobotę we wczesnych godzinach popołudniowych wyruszył przez wieś barwny korowód,
w którym pani sołtys wraz z radnymi, delegacją KGW oraz OSP, udali się do gospodarzy dożynek, państwa Heleny i Czesława Gańczarczyków, by zaprosić ich do przewodniczenia tegorocznemu świętu. Na miejscu przygrywał Zespół Regionalny Dudoski i rozpoczął obrzędy dożynkowe Zespół  Międzyrzeczanie.
Tegoroczni Gazdowie Dożynek znają pracę na roli od dzieciństwa, gdyż zostali wychowani w szanowanych rodzinach gospodarskich Międzyrzecza i Jasienicy. Pani Helena Gańczarczyk, z domu Mikler, jest z zawodu zootechnikiem; posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu produkcji drobiarskiej i czynnie udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich w Miedzyrzeczu Górnym.
Wychowali troje dzieci, cieszą się również z posiadania wnucząt.

Dziękczynienie za tegoroczne plony wieloletnią tradycją w Międzyrzeczu miało charakter ekumeniczny i odbyło się w tym roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Nabożeństwo poprowadził proboszcz Parafii Ewangelickiej pastor Andrzej Dyczek, asystowali mu proboszcz Parafii Katolickiej ksiądz Jan Waluś, były proboszcz ks.Witold Grzomba oraz księża seniorzy Jan Lech Klima i ksiądz Alojzy Zuber.
W uroczystościach dożynkowych oprócz rolników uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. Minister Pracy p.Stanisław Szwed z Małżonką, Wójt Gminy Jasienica p.Janusz Pierzyna z Małżonką, wicewójt p.Krzysztof Wieczerzak, przewodniczący Rady Gminy Jasienica p.Jan Bathelt oraz Radni p.Genowefa Kopeć, Tomasz Osuch i Bogdan Mańdok, pani doktor Iwona Ornowska-Osuch, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego p.Małgorzata Drzewicka, kierownik GOK p.Krzysztof Czader, przewodniczący Koła Emerytów i Rencistów p.Henryk Kozik, prezes Zarządu OSP Miedzyrzecze Dolne p.Stanisław Cypcer oraz druhowie strażacy obu sołectw, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Międzyrzecza Dolnego i Górnego z przewodniczacą p.Anną Zipser,  a także wielu innych  mieszkańców Międzyrzecza.
Tegoroczna uroczystość była dla wszystkich zebranych radosna, a zarazem wyjątkowo wzruszająca, bo każdy w sercu dziękował Panu Bogu nie tylko za zebrane plony, ale również za ocalenie z pożaru tej pięknej zabytkowej świątyni, w której dane nam było się spotkać.
Proboszcz Jan Waluś ubogacił zebranych kazaniem na temat wartości ciężkiej pracy rolnika oraz znaczenia chleba w życiu człowieka. Podkreślił jak ważne jest, aby ten owoc pracy ludzkiej poszanować, a przede wszystkim umieć dzielić się nim z drugim człowiekiem.
W trakcie nabożeństwa gazdowie dożynek oraz przedstawiciele  obu sołectw  przekazali na ręce proboszcza Andrzeja Dyczka dary w postaci wieńcy  i chleba wypieczonego ze zbiorów tego lata. Modlitwom zebranych towarzyszyły pieśni eucharystyczne w pięknym wykonaniu chóru Parafii Ewangelickiej.
Ksiądz Andrzej Dyczek na koniec dziękował za wspólną modlitwę oraz za okazaną solidarność i wszelką pomoc w obliczu niedawnych dramatycznych wydarzeń związanych z pożarem w kościele parafialnym. Jest to budujące, że w chwilach ciężkich i w chwilach radosnych potrafimy być razem
i wspierać się wzajemnie.
Po zakończeniu nabożeństwa korowód dożynkowy podążył przed Chatę Międzyrzecze, gdzie odbyły się uroczyste obrzędy dożynkowe poprowadzone tradycyjnie przez Zespół Regionalny Międzyrzeczanie wraz z panią sołtys Marią Głuc-Mrzyk. W asyście przyśpiewek, wierszy i tańców przekazano gazdom wieniec ze zbóż i  świeżo wypieczony chleb, który gospodarze przekazali na ręce Wójta oraz radnych i sołtysów z przesłaniem, by został on sprawiedliwie podzielony.
Wójt p.Janusz Pierzyna podziękował rolnikom za cały trud włożony w pracę na roli podkreślając, jak ważne jest by tego chleba najcenniejszego dla człowieka nikomu nie zabrakło.Następnie pokroił chleb a wicewójt, radni i sołtysi obdzielili nim wszystkich uczestników dożynek. Nie zabrakło również pysznych kołaczy i tradycyjnej w Międzyrzeczu cytrynówki, którymi częstowali zebranych gazdowie dożynkowi. Radosny nastrój zapewniał akompaniament Orkiestry Dętej z OSP Międzyrzecze Dolne.
W strażnicy pod kierunkiem radnego sołeckiego Damiana Kowalewskiego został przygotowany dla rolników i gości smaczny poczęstunek.
Po obrzędach dożynkowych rozpoczął się festyn, na który licznie przybyli międzyrzeczanie całymi rodzinami. Dorosłych i dzieci wyśmienicie bawił zespół muzyczny p.Małgosi i Józefa Jęczków a zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Tekst: Barbara Mroczko

Serdecznie dziękuję gazdom Helenie i Czesławowi Gańczarczykom,
Sponsorom:
Małgorzacie i Wojciechowi Strządała,
Katarzynie i Michałowi Głowiak,
Beacie i Andrzejowi Zmełty,
Piekarni Jagódka,
Małgorzacie i Andrzejowi Lennert,
Agnieszce i Krzysztofowi Kopeć,
oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji tegorocznych dożynek, za pracę, za korowód i wypożyczony sprzęt, za kwiaty do kościołów. Zespołowi Międzyrzeczanie, kapeli Dudoski, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, paniom piekącym kołacze, kuchni, oraz strażakom zabezpieczającym imprezę ze Straży Pożarnych w Międzyrzeczu Dolnym i Górnym.
Dziękuję także organizatorom: Radzie Sołeckiej, Stowarzyszeniu Przyjaciół Międzyrzecza i Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Górnym.
Chciałam także przeprosić panią Iwonę Ornowską-Osuch, której osobę pominęłam w trakcie witania gości. Gafa moja była spowodowana stresem, a nie przejawem złej woli.
Sołtys Maria Głuc-Mrzyk.


zdjęcia : B.Ł.Mroczko, A.J. Paździor, Tomasz Urbaniec,Tomasz Bijok

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015