Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze
Pozdrowienia    dodaj
  • 16 stycznia  Andrzeja

    pozdrawiuam butik k&w:tiaaa: :zakochany:
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Stao si coroczn tradycj, e w pierwszy weekend padziernika wychodzimy wraz z grup przyjació na obserwacje i liczenie ptaków. W taki wanie sposób witujemy wraz z Grup Ornitologiczn Stowarzyszenia Przyjació Midzyrzecza Europejskie Dni Ptaków, organizowane corocznie przez BirdLife International, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym czasie kilkadziesit tysicy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr obserwuje ptaki lecce z terenów lgowych na zimowiska.  Jako ornitolodzy amatorzy mamy dziki temu wydarzeniu sposobno rozwijania swej wiedzy na temat ptaków, znamy coraz wicej rodzajów i cho spotykamy na swej drodze ledwie jedn dziesit gatunków wystpujcych w Polsce, wzbudzaj w nas nieprzemijajcy podziw dla ich rónorodnoci  w wygldzie i w zachowaniu. Oczywist rzecz jest, e nie tylko ptaki staj si w te dni obiektem zainteresowania. Jesie jest czasem spektakularnych zmian w przyrodzie, która szykuje si ku zimowemu odpoczynkowi. Szczliwie co roku pogoda nam szczególnie dopisuje pozwalajc na swobodne obserwacje.

Podobnie jak i poprzednimi razami wdrówk objlimy may midzyrzecki fragment Ostoi Ptaków IBA PL 122, pokonujc okoo piciokilometrow tras wród pól uprawnych, rzeki i stawów hodowlanych. Naliczylimy czterysta pitnacie osobników wród trzydziestu napotkanych gatunków ptaków. Na obserwowanym terenie w cigu roku stwierdzono wystpowanie siedemdziesiciu dwóch gatunków ptaków, czyli okoo siedemnastu procent wszystkich rodzajów obserwowanych w Polsce. Ponisza tabela przedstawia gatunki oraz iloci ptaków zliczonych na przeomie czterech lat:

EDP2015

Jak i w poprzednich latach, take i tym razem ptaki na ogólnopolskim podium nie pokrywaj si z tym midzyrzeckim. W skali kraju zwycizc zosta szpak (45.465 osobników), na drugim miejscu uplasowaa si czajka (13.063 osobników), na trzecim za ggawa (6.441 osobników). W Midzyrzeczu podium zajli kolejno: czernica (60 osobników), gowienka (54 osobniki) i wystpujca do niedawna w kilku sztukach sierpówka (51 osobników). Na szczegóowe wyniki w skali Europy musimy jeszcze poczeka.

Jak moemy przeczyta na stronie OTOPu ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest uraw – ptak, którego w naszym rejonie raczej nie spotkamy, o ile nie podniesiemy oczu ku niebu w momencie ich przelotu z, lub na zimowiska. „Wysoki i majestatyczny ptak, z dugimi nogami i dug szyj. Znany ze swojego charakterystycznego taca, który wykonuj nie tylko w parach w czasie godów, ale take w wikszych grupach na zlotowiskach. urawie chodz wówczas kaniajc si i kiwajc, wykonuj piruety i podskakuj. Charakterystyczny jest take ich gony, nioscy si daleko gos zwany klangorem. urawie gniazduj w podmokych lasach i na torfowiskach, a zimuj na pytkich mokradach w Afryce i poudniowo wschodniej Azji. Doskonale szybuje. Podczas przelotów odpoczywa na polach uprawnych w duych stadach. W Polsce gniazduje regularnie na niu, najliczniej w pónocnej czci kraju (na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu). W ostatnich dekadach uraw zwikszy liczebno, rozprzestrzeni si take na poudniu i poudniowym wschodzie kraju. Coraz czciej notowane s przypadki zimowania urawi w Europie, take w Polsce.

Pragniemy podzikowa Stowarzyszeniu Przyjació Midzyrzecza za wikt i opierunek, oraz Ochotniczej Stray Poarnej w Midzyrzeczu Górnym za udostpnienie grilla.

Zobacz take: www.otop.org.pl

Foto: Marek Mendel, Barbara Mroczko, Aleksandra i Jacek Padzior, Anna i Kazimierz Pribula.

 

 

powrt
Komentarze
  • ¦roda 7 paĽdziernika 2015,20:16:11
    ~ Marek
    Kochani, dzikuj za wspaniae chwile spdzone wsplnie. Zdjcia potwierdzaj, e byo cudownie. Kto nie by, niech auje. :)

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2021