Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
 • 17 listopada  Janusz

  alert(‘test’)
 • 14 listopada  23

  alert("12312312321312")
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Stało się coroczną tradycją, że w pierwszy weekend października wychodzimy wraz z grupą przyjaciół na obserwacje i liczenie ptaków. W taki właśnie sposób świętujemy wraz z Grupą Ornitologiczną Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza Europejskie Dni Ptaków, organizowane corocznie przez BirdLife International, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr obserwuje ptaki lecące z terenów lęgowych na zimowiska.  Jako ornitolodzy amatorzy mamy dzięki temu wydarzeniu sposobność rozwijania swej wiedzy na temat ptaków, znamy coraz więcej rodzajów i choć spotykamy na swej drodze ledwie jedną dziesiątą gatunków występujących w Polsce, wzbudzają w nas nieprzemijający podziw dla ich różnorodności  w wyglądzie i w zachowaniu. Oczywistą rzeczą jest, że nie tylko ptaki stają się w te dni obiektem zainteresowania. Jesień jest czasem spektakularnych zmian w przyrodzie, która szykuje się ku zimowemu odpoczynkowi. Szczęśliwie co roku pogoda nam szczególnie dopisuje pozwalając na swobodne obserwacje.

Podobnie jak i poprzednimi razami wędrówką objęliśmy mały międzyrzecki fragment Ostoi Ptaków IBA PL 122, pokonując około pięciokilometrową trasę wśród pól uprawnych, rzeki i stawów hodowlanych. Naliczyliśmy czterysta piętnaście osobników wśród trzydziestu napotkanych gatunków ptaków. Na obserwowanym terenie w ciągu roku stwierdzono występowanie siedemdziesięciu dwóch gatunków ptaków, czyli około siedemnastu procent wszystkich rodzajów obserwowanych w Polsce. Poniższa tabela przedstawia gatunki oraz ilości ptaków zliczonych na przełomie czterech lat:

EDP2015

Jak i w poprzednich latach, także i tym razem ptaki na ogólnopolskim podium nie pokrywają się z tym międzyrzeckim. W skali kraju zwycięzcą został szpak (45.465 osobników), na drugim miejscu uplasowała się czajka (13.063 osobników), na trzecim zaś gęgawa (6.441 osobników). W Międzyrzeczu podium zajęli kolejno: czernica (60 osobników), głowienka (54 osobniki) i występująca do niedawna w kilku sztukach sierpówka (51 osobników). Na szczegółowe wyniki w skali Europy musimy jeszcze poczekać.

Jak możemy przeczytać na stronie OTOPu ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest żuraw – ptak, którego w naszym rejonie raczej nie spotkamy, o ile nie podniesiemy oczu ku niebu w momencie ich przelotu z, lub na zimowiska. „Wysoki i majestatyczny ptak, z długimi nogami i długą szyją. Znany ze swojego charakterystycznego tańca, który wykonują nie tylko w parach w czasie godów, ale także w większych grupach na zlotowiskach. Żurawie chodzą wówczas kłaniając się i kiwając, wykonują piruety i podskakują. Charakterystyczny jest także ich głośny, niosący się daleko głos zwany klangorem. Żurawie gniazdują w podmokłych lasach i na torfowiskach, a zimują na płytkich mokradłach w Afryce i południowo wschodniej Azji. Doskonale szybuje. Podczas przelotów odpoczywa na polach uprawnych w dużych stadach. W Polsce gniazduje regularnie na niżu, najliczniej w północnej części kraju (na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu). W ostatnich dekadach żuraw zwiększył liczebność, rozprzestrzenił się także na południu i południowym wschodzie kraju. Coraz częściej notowane są przypadki zimowania żurawi w Europie, także w Polsce.

Pragniemy podziękować Stowarzyszeniu Przyjaciół Międzyrzecza za wikt i opierunek, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Górnym za udostępnienie grilla.

Zobacz także: www.otop.org.pl

Foto: Marek Mendel, Barbara Mroczko, Aleksandra i Jacek Paździor, Anna i Kazimierz Pribula.

 

 

powrót
Komentarze
 • Środa 7 października 2015,20:16:11
  ~ Marek
  Kochani, dziękuję za wspaniałe chwile spędzone wspólnie. Zdjęcia potwierdzają, że było cudownie. Kto nie był, niech żałuje. :)

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015