Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

VII Josiynicki świniobici
data dodania: Środa 4 lutego 2015

Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz, była specjalnym gościem wójta Jasienicy Janusza Pierzyny na dorocznym „Josiynickim Świniobiciu”.

Już po raz siódmy Rada Sołecka w Jasienicy w sobotę 31 stycznia zorganizowała karnawałową zabawę, na której mieszkańcy sołectwa zaprezentowali swoje tradycje i zwyczaje, związane ze świętami i nowym rokiem. Na zaproszenie wójta Pierzyny gościem specjalnym była pochodząca ze Śląska Elżbieta Bieńkowska, komisarz unijny ds. rynku wewnętrznego i usług. – Oficjalną okazją było zaprezentowanie pani komisarz postępu prac przy budowie i uruchamianiu Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej, która w tym roku zostanie otwarta. Przyjęła też zaproszenie na nasze spotkanie – wyjaśnia wójt Pierzyna.

Jasienickie swiniobicie

Bieńkowska stwierdziła, że pierwsza tego typu niskoemisyjna strefa bardzo dobrze wpisuje się w politykę unijną. Komisja Europejska wspiera bowiem inicjatywy służące rozwojowi innowacyjnego przemysłu, nastawionego na poszanowanie środowiska. Wskazała też, że już wkrótce będzie możliwość pozyskiwania kolejnych funduszy na podobne projekty.

Jasienickie swiniobicie

Wieczór poświęcony był jednak przede wszystkim tradycyjnej zabawie. Przy zastawionych stołach bawiło się ok. 250 gości. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jasienicy serwowały smaczne śląskie wyroby ze świniobicia, jakie często na przełomie roku organizowano na Śląsku Cieszyńskim. Gospodynie do pracy zabrały się już w piątek rano, bowiem jak zwykle postanowiły zaprezentować całość kulinarnych tradycji regionu tego okresu roku. W sobotni wieczór goście mogli raczyć się najpierw szpyrkami. Następnie panie podały kotlet schabowy z kapustą kiszoną, pieczeń z łopatki z sosem grzybowym, krupnioki i żurek. Do tego goście mieli szeroki wybór wędlin, m.in. salcesony, boczek rolowany, necówka.

Jak co roku, największym powodzeniem zaproszonych gości cieszyły się szpyrki. Gospodynie przygotowały je w tradycyjny sposób. – W Jasienicy szpyrki zawsze przyrządzało się bez żadnych dodatkowych przypraw, tylko z solą i pieprzem – wyjaśnia wójt Pierzyna, który jasienickie świniobicia pamięta z domu rodzinnego. Do brytfanki na odrobinę smalcu wrzuca się „wyrzoski” (a więc niewielkie kawałki) podgardla i innego mięsa, ważne, aby było trochę obrosłe tłuszczem. Dusi się do miękkości około godziny, dodaje sól i pieprz, potem pokrojoną wątróbkę. Po chwili danie jest gotowe, podaje się je na ciepło.

Zabawa, której towarzyszyła muzyka zespołu Preludium oraz występy zespół regionalny „Jasieniczanka”, trwała do rana. Dekorację sceny stanowiły oryginalne sprzęty, niezbędne do „zbijanio”: troki, stół i narzędzia masarskie.

tekst i foto: Gmina Jasienica

 

powrót
Komentarze
 • Środa 27 maja 2015,14:59:29
  ~
  Ale nmosz Grubasie kamaradke niech cie pierun
 • Niedziela 8 lutego 2015,20:22:11
  ~ ciekawy
  Jestem ciekawy czy jest przed spożyciem lnu czy przed czy po wypróżnieniu na tym zdjęciu bo widok straszny.
 • Piątek 6 lutego 2015,23:52:16
  ~ Edi
  Poczytaj WPROST nr.6 to wszystko wiesz o wiejskiej babie pasuje do naszego fojta takie samo dno.
 • Czwartek 5 lutego 2015,22:54:18
  ~ klasyk
  Powiem krótko "sorry taki mamy klimat" :)
 • Czwartek 5 lutego 2015,14:41:31
  ~
  nie rozumiem opinii. To gdzie szanowne grono krytyków Pana Pierzyny było jak wybory były? Wygrał miażdżąca przewagą! Typowi Polacy - nic nie robić a narzekać!!!
 • Czwartek 5 lutego 2015,13:37:16
  ~ podatnik-niewolnik
  A gdzie to babsko ma mundur górniczy jak byłą na piwie z górnikami to mówiła że górnik coś naszego górnika olała mało obiecał widać tylko zdjęcie chciał sobie zrobić za nasze podatki z tego słynie w całym powiecie jako FOTO-CELEBRYTA.
 • Środa 4 lutego 2015,23:48:23
  ~ Jan
  Marny człowiek gdzie się da to tylko pierzynka gmina pada a on robi foto karierę każdy robi to co potrafi czyli buble za nasze podatki żarcie picie a baby w tym mają udział czyli dno
 • Środa 4 lutego 2015,21:40:52
  ~ bzykam
  Dlaczego dowiadujemy sie zawsze po odbytej imprezie gdzie sa tylko wybrani goscie a tak zaufalismy wujtowi

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015