Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrót

We wtorek 27 stycznia w Chacie Międzyrzecze odbyło się niezwykłe spotkanie. Wród goci pojawili się  Aneta Tolarz – gazeta „Jasienica”, Małgorzata Pietras – sekretarz Gminy Jasienica, Joanna Orzełek – przedstawiciel ZSP w GrodĽcu, ks. Witold Grzomba  Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Międzyrzeczu, Jan Matuszek – kierownik SGZOZ w Jasienicy, Elżbieta Gucwa – Dyrektor ZSP Międzyrzecze, Maria Głuc-Mrzyk – sołtys Międzyrzecza Górnego, Maria Witkowska – rzeczywisty dawca szpiku kostnego, Tomasz Orszuł – tata Jasia, Bernadeta Łuszczewska-Gruszka – instruktor GOK, Ewa Nawrot – Koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska, Magdalena Pawińska – Radio Bielsko oraz Anna Wyciszkiewicz – Regionalny Koordynator akcji „Dzień Dawcy Szpiku w Międzyrzeczu Górnym”. Celem spotkania było omówienie szczegółów przygotowywanej na dzień 22 luty 2015 r. akcji rekrutacji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zaproszeni gocie mieli szansę wysłuchać ciekawej prezentacji przygotowanej przez DKMS Polska, która obecnie dysponuje największ± baz± dawców szpiku w Polsce - ponad 644 000 (styczeń 2015 r.) zarejestrowanych, a 1 667 (styczeń 2015 r.) rzeczywistych dawców. Wzruszaj±c± historię chorego Jasia przedstawił jego Tata, który mówi wyraĽnie, iż dziecko nie potrzebuje przeszczepu, jednak fakt przebywania w szpitalu i kontakt z rodzicami dzieci, dla których przeszczep jest jedyn± szans± na życie, pozwolił podj±ć decyzję, aby Ja stał się bohaterem międzyrzeckiej akcji. Jak w rzeczywistoci wygl±da przeszczep opowiedziała nam pani Maria Witkowska, która po 8 latach od zarejestrowania się jako dawca miała szansę uratować życie drugiemu człowiekowi, oddaj±c szpik z krwi obwodowej. No włanie…na temat dawstwa szpiku nieustannie kr±ż± mity, które pokutuj± społecznym zniechęceniem i obaw± przed rejestracj±. Z mitami należy się rozprawić!!! Oto dwa sposoby pobrania szpiku: pobranie z krwi obwodowej lub pobranie z talerza koci biodrowej, wykonane pod narkoz± – NIE KRĘGOSŁUPA!!!

podaruj

W 80% przypadków w naszym kraju, komórki macierzyste s± pobierane z krwi obwodowej a sam zabieg przypomina oddawanie krwi . Trwa około czterech godzin, w miłej atmosferze można nawet obejrzeć telewizję;) Zaledwie 20% zabiegów w Polsce odbywa się metod± pobrania z talerza koci biodrowej (jest to uzależnione  od stanu pacjenta, a decyzję podejmuje lekarz). Dawca zostaje w szpitalu na 2-3 dni, po czym wraca do domu żyj±c jak dawniej. Choć nie do końca – jest wiadomo¶ć, że być może komu uratuje życie.

Jest wiele pytań i w±tpliwoci, na które znajdziecie rzetelne i fachowe odpowiedzi. Na stronie DKMS (www.dkms.pl), ale również innych organizacji znajdziecie wyczerpuj±ce artykuły, historie dawców i biorców, które być może zmieni± Wasze spojrzenie na dawstwo szpiku. Zapraszam Was gor±co do zapoznania się z nimi, proszę o aktywne wł±czenie się w akcję „Dnia Dawcy Szpiku w Międzyrzeczu”.  Akcja planowana jest na 22 luty 2015 r. Rejestracja odbywać się będzie w OSP Międzyrzecze Górne w godzinach 8.00-17.00. Konieczne jest posiadanie dokumentu z numerem PESEL.

Pragnę jeszcze dodać, że według danych DKMS w Międzyrzeczu Dolnym mamy zarejestrowanych 7 dawców. W Międzyrzeczu Górnym 38. Całkiem sporo!!!  Jeli zatem możemy „podarować komu życie” – a to wcale nie boli, zróbmy to jak najszybciej. Dla wielu biorców czas jest najcenniejszy…

 

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015