Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Ireneusz Furczyk: Czas na zmiany
data dodania: Czwartek 30 października 2014

Rozmowa z Ireneuszem Furczykiem, kandydatem PiS na wójta gminy Jasienica

Jest Pan doskonale znany w gminie Jasienica i poza jej granicami. Nie tylko jako wykształcony i dobrze prosperujący przedsiębiorca, ale również jako społecznik, działacz sportowy, wiceprezes Stowarzyszenia Wspólna Inicjatywa Rozwoju Gminy Jasienica. Co spowodowało, że zdecydował się Pan na kandydowanie w wyborach?

Skłoniło mnie do tego wiele rzeczy. Przede wszystkim chciałbym się sprawdzić na ringu politycznym. Uważam bowiem, że nie wystarczy przyglądać się rzeczywistości, ale trzeba mieć na nią wpływ. Tym bardziej, że moim zdaniem wiele jest spraw w gminie, które można zrobić inaczej, lepiej, wydajniej. Nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem obecnej władzy. Mam natomiast swój pogląd na różne sprawy, spędziłem trochę czasu za granicą, obserwowałem samorządy w innych rejonach Polski i chciałbym swoje doświadczenia oraz umiejętności wykorzystać w mojej gminie. Przed nami ostatni okres, w którym można zdobywać środki unijne na sfinansowanie zadań, które na stałe wesprą nasz rozwój i infrastrukturę. Gmina to taka większa firma, którą trzeba prowadzić fachowo i z zaangażowaniem. Z firmą sobie poradziłem i doskonale wiem, że ludzie mają różne potrzeby, którym trzeba nie tylko sprostać, ale i wychodzić im naprzeciw. Twierdzę jednocześnie, że po 16 latach sprawowania władzy w gminie, nawet najlepsi wypalają się i kończą się im pomysły na funkcjonowanie. Tak jest właśnie w Jasienicy. Tymczasem przybywa tu coraz więcej ludzi i gmina powinna być otwarta na ich przyjęcie. Na Zachodzie, gdzie dynamicznie rozwijają się podmiejskie rejony, znakomicie działa komunikacja. U nas tak nie jest.

Co więc chciałby pan zmienić w pierwszej kolejności?

Podstawową sprawą jest wprowadzenie funduszu sołeckiego, który sprawdza się doskonale w nowocześnie prowadzonych gminach i miastach w Polsce. Ludzie mogą realnie decydować o tym, co się dzieje w ich gminie. Budżet sołecki działa w gminie jak budżet obywatelski w miastach. Każdy mieszkaniec może zgłosić swój projekt na wykorzystanie części budżetu, potem w ogólnym głosowaniu wybiera się te, które będą w danym roku realizowane. Pomysłów i potrzeb jest w sołectwach naszej gminy mnóstwo. Tylko, że na razie kończy się na mówieniu o nich. Ważny w takim budżecie jest również fakt, że integruje on mieszkańców, zaczynają się bardziej interesować problemami gminy i sposobami ich rozwiązywania. Gmina Jasienica jest jedną z większych w województwie śląskim, mamy 14 sołectw, każde jest inne, ma swoje odmienne potrzeby. Niech mieszkańcy w większym niż obecnie stopniu decydują czego chcą. Nie tylko poprzez sołtysów czy radnych. Jestem ponadto przekonany, że w gminie więcej powinno się robić dla mieszkańców. Chodniki, oświetlenie ulic, skuteczne zabezpieczenia przed powodzią.

Jak konstruował Pan swój bogaty program wyborczy?

Nie tworzyłem go „z sufitu”, ale konsultowałem z mieszkańcami i kandydatami na radnych, startującymi z naszego komitetu PiS. Jest ich 16, niemal ze wszystkich sołectw, od Bielowicka, po Świętoszówkę. Do tych wyborów trzeba się szczególnie dobrze przygotować, bo będą inne niż dotychczas. Głosujemy w okręgach jednomandatowych, co oznacza, że wybieramy swojego reprezentanta z najbliższego otoczenia, spośród sąsiadów, znajomych. Głosujemy nie na listę czy „spadochroniarza”, ale na człowieka z danej dzielnicy, który na tyle zainteresował lub przekonał wyborców, by mogli mu zaufać i powierzyć reprezentowanie ich w samorządzie. Nasi kandydaci to ludzie młodsi, w wieku 30-40 lat, bo im bliższe są problemy nurtujące większość mieszkańców gminy.

Proszę, przynajmniej hasłowo, wspomnieć o sprawach, którymi również chciałby się Pan zająć?

Lepsze wykorzystanie istniejącej bazy sportowej, stworzenie w Urzędzie Gminy stałego punktu doradczego dla wszystkich chcących uzyskać dotacje unijne, przyspieszenie budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, realizacja programu „Zostań naszym sąsiadem” dla wszystkich pragnących zamieszkać w gminie Jasienica, tworzenie nowych miejsc pracy i przyjaznych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z moim priorytetów jest ponadto dokończenie rozpoczętych inwestycji, głównie powstającej tu strefy ekonomicznej.

Jak Pan ocenia potencjał tej strefy?

Nie chciałbym niczego krytykować, bo prace związane z rozpoczęciem jej budowy datują się na 2007 rok, gdy koniunktura była zupełnie inna niż obecnie, większy był popyt na miejsca, mogące służyć przedsiębiorcom. Spotkałem się jednak z wieloma opiniami sąsiadów tej inwestycji, którzy twierdzą, że strefa nie ma dojazdu, że degradowane są jedne z najpiękniejszych rolniczo i przyrodniczo terenów. Twierdzenia, że kupiliśmy ziemię za złotówkę, a sprzedamy za 100 złotych, można włożyć między bajki. Wiadomo, że zawsze istnieje ryzyko handlowe, ale chyba się przeliczyliśmy. Ostatecznych ocen dokonać można będzie, gdy strefa zacznie działać. Mamy jednak przykład strefy w Kaniowie, gdzie wciąż więcej jest problemów niż korzyści.

powrót
Komentarze
 • Czwartek 6 listopada 2014,08:23:05
  ~ Stefan Batory z Obory
  .jaki program pan Włójt przepisał ulotkę z przed czterech lat z błędami i czeka obserwuje nadsłuchuje aż zwierzyna wyjdzie z lasu na otwarty teren prawdziwy myśliwy spokój pewność siebie to jego atuty , a dzik przebiegły penetruje zarosla w Jasienicy. pan Tyrc startuje podobno w przyszłych wyborach teraz nie ma czasu jest przelotem w Gminie ,Furczyka hasło czas na zmaiany cztery kadencje wystarcza jest dobre usmiałem się z niego mam pytanie czy dwie kadencje nie będą lepsze dla tych naszych obecnych i przyszłych włodarzy!powodzenia panowie
 • Środa 5 listopada 2014,10:23:16
  ~
  ciekawy artykuł ,czy pan Pierzyna też coś nam powie przed wyborami ,czy będzie milczał i czekał na reelekcję?
 • Wtorek 4 listopada 2014,19:40:35
  ~ Marysia
  W porzadku plan powodzenia ma pan mój głos
 • Poniedziałek 3 listopada 2014,19:59:41
  ~ Henio
  bzykam ktoś cię za mocno wybzykał ,że cały czas plujesz na bliznich
 • Poniedziałek 3 listopada 2014,18:47:04
  ~ bzykam
  nie wychwalajcie go dla niego liczy sie tylko kasa dlateg chce posade w gminie
 • Poniedziałek 3 listopada 2014,11:47:25
  ~ Marta Sadlik
  Dla mnie bardzo podkreslam bardzo dobry kandydat swój normalny człowiek z naszej Gminy do wszystkich otwarty pozdrawiam Irku korzystając z okazji.
 • Niedziela 2 listopada 2014,19:49:19
  ~ ej
  znów mieszacie nie macie argumentów przeciwko Furczykowi to próbujecie jechać po opinii nieładnie tak...
 • Niedziela 2 listopada 2014,15:33:49
  ~ max
  może ktoś kto dodał ten artykuł wyjaśni nam czy to prawda co pisze obserwator a mianowicie..." że w Radomsku toczy się postępowanie przeciwko Furczykowi.." a może sam zainteresowany???
 • Niedziela 2 listopada 2014,09:24:14
  ~ z M-d
  Nie wiem dlaczego, ale p. Furczyk nie przekonuje mnie jako kandydat na wójta. Wydaje mi się, że nie potrzebujemy "przełomowych" rządów, tylko spokojnego zarządzania, nie koniecznie przez obecnie "panujących"
 • Sobota 1 listopada 2014,23:59:36
  ~
  W porządku gość brawo nigdy nie słyszałem ,żeby zle mówił o kimś brawo ciekawy artykuł tak trzymaj facet masz głosy naszej rodziny szkoda że Pierzyna robi taką opinie człowiekowi ,który kandyduje podobno komisja wyborcza sprawdzała go nawet w Warszawie na jego polecenie widać ,że ma facet w gaciach jak tak szkaluje Furczyka może gosc namieszać w wyborach w wielu sołectwach ma poparcie.
 • Piątek 31 października 2014,21:42:24
  ~ m-c
  obserwator to ty obczerniasz pana Irka. Masz dowody to pokaż wtedy uwierzymy bo na razie napisałeś beznadziejny polityczny komentarz
 • Piątek 31 października 2014,21:21:18
  ~ obserwator
  Mało, ze pcha się do gminy, to jeszcze "obczernia" wszystkich. A wyobrażacie sobie wójta, który już ma nieuczciwe interesy? Myślę, że to klęska dla gminy. Spodobało mi się hasło jednego z działaczy sportowych " gdzie pojawi sie Furczyk - tam jest smród" Inne, też oddanego społecznika: Chcesz upadłości, to dopuść do rządów Furczyka" Coś musi być na rzeczy. On potrafi dbać tylko oswój interes!!
 • Piątek 31 października 2014,21:00:15
  ~ bzykam
  ciagle mu malo lichwiarstwa i jeszcze sie pcha do gminy
 • Piątek 31 października 2014,20:44:33
  ~ Obserwator
  "Ziemia dla rolników" a nie dla "szrótów" które prowadzą "szemrawe" interesy. A ile wyroków za te szemrawe interesy ma Pan Furczyk? Czy to prawda. że w Radomsku toczy się postępowanie przeciwko Furczykowi? proszę o odpowiedź samego zainteresowanego
 • Piątek 31 października 2014,11:37:54
  ~ kosbb
  Powodzenia! !!
 • Czwartek 30 października 2014,23:54:21
  ~ Ala
  Brawo Irek powodzenia
 • Czwartek 30 października 2014,20:25:00
  ~ bzykam
  nie obiecuj gruszek na wierzbie
 • Czwartek 30 października 2014,15:13:51
  ~
  masz mój głos chłopie ziemia rolna dla rolników nie na fanaberie i fabryke w szczrych polach

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015