Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót
WYCIECZKA CHÓRU PARAFIALNEGO W BIESZCZADY
  19. 06. – 22. 06. 2014 r.

 

 
Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. To piękne góry, o zróżnicowanym krajobrazie oraz bogatej faunie i florze. Równie bogata jest historia osadnictwa w Bieszczadach i walk, które toczyły się na tych terenach w różnych okresach historycznych. Ponieważ większość chórzystów nigdy nie była w tym regionie Polski, dlatego Pani Małgosia Mikler – prezes chóru zorganizowała czterodniową wycieczkę w te piękne strony.

19.06.2014r.
Przed wyjazdem zmówiliśmy wspólną modlitwę, w której prosiliśmy Boga o prowadzenie i ochronę, tak, by szczęśliwie dojechać na miejsce i wrócić do domów. W tym dniu, wczesnym popołudniem, dojechaliśmy do Sanoka, gdzie zwiedziliśmy piękny Skansen etnograficzny. Należy on do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne ( cerkwie i kościoły). Późnym popołudniem dotarliśmy do miejscowości Jabłonka, gdzie zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym. Wieczór upłynął pod znakiem zabaw i gier na świeżym powietrzu oraz wspólnego biesiadowania.
 
20.06.2014r.
 
Piątek to wyjazd do Polańczyka - rejs po Zalewie Solińskim oraz spacer po wale zapory i zapierające dech pejzaże na punkcie widokowym. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200MW.
Drugi etap piątkowej wycieczki to Myczkowce, gdzie zwiedzaliśmy Skansen przy ośrodku Caritasu z pięknymi miniaturami budowli sakralnych oraz Ogród Biblijny, w którym w formie przestrzennej ( rzeźba, roślinność) przedstawiono wybrane fragmenty Pisma Świętego. Na terenie ośrodka zaśpiewaliśmy też pieśń „Ojcowski dom”. Następnie pojechaliśmy do Ustrzyk Dolnych, gdzie część z nas relaksowała się na basenie, inna - zwiedzała muzeum przyrodnicze a kolejna grupa spacerowała po mieście i odpoczywała w miejscowych kawiarenkach. Wieczór to wspólne grillowanie, śpiew i żarty.

21.06.2014r.

W sobotę udaliśmy się do miejscowości Majdan, koło Cisnej, gdzie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej – popularnej „Bieszczadzkiej Ciuchci”. Przejazd kolejką był okazją do podziwiania pięknych pejzaży i wzbogacenia wiedzy o historii i kulturze regionu. Następnie czekał nas spacer na Połoninę Wetlińską, na który odważyli się nieliczni. Wielu z nas zwątpiło w swoje siły, widząc strome podejście i obawiając się deszczu, który tego dnia dawał się we znaki. Warto w tym miejscu docenić naszą drogą Panią Franię, która mimo podeszłego wieku, bez większych problemów, dotarła na szczyt. Wieczorem, przy ognisku, próbowaliśmy się oswoić z myślą, że nasza wycieczka dobiega końca i nazajutrz wracamy do domów.
 
22.06.2014r.      
 
Po wspólnym śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszyliśmy w drogę powrotną. Aby nieco przedłużyć miłe chwile, wstąpiliśmy do Łańcuta, gdzie zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce – miejscowy Zamek. Podziwialiśmy znakomicie utrzymane wnętrza mieszkalne i powozownię z okazałą kolekcją pojazdów konnych. Była tez okazja do spaceru po starym, malowniczym parku pałacowym w stylu angielskim.
Późnym wieczorem dotarliśmy do Międzyrzecza, zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń. Znaczna część kolejnej próby chóru upłynęła na wspominaniu wycieczki, dzięki której „naładowaliśmy akumulatory” przed czekającymi nas w najbliższym czasie występami. Dziękujemy naszej Pani Prezes za zorganizowanie wyjazdu.
 
opracowała: Krystyna Matera
Foto: Sylwia Twardzik
 
 
powrót
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015