Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Strefa powstaje, dojazd do ustalenia - artykuł i komentarz wstępny
data dodania: Czwartek 16 stycznia 2014

W związku z artykułem w dzisiejszej Kronice Beskidzkiej serwis www.jasienica24.pl opublikował artykuł "Strefa powstaje, dojazd do ustalenia", odnoszący się do problemu dojazdu do budowanej przez gminę Jasienica strefy przemysłowej w Międzyrzeczu Dolnym. W związku z tym, że temat jest niezwykle ważny, poniżej publikujemy powyższy artykuł wraz z komentarzem wstępnym:

Jasienica24.pl:

"Przedstawiciele Ligoty i Bronowa apelują do Starosty bielskiego o organizację transportu, po drogach w ich sołectwach, w taki sposób, aby uniemożliwić  przejazd samochodów powyżej 12 ton do jasienickiej strefy, która jest budowana w Międzyrzeczu Dolnym. O sprawie pisze dzisiejsza Kronika Beskidzka.

Jak czytamy w artykule Starosta Andrzej Płonka rozumie te obawy, gdyż nikt nie chce aby ciężki transport zniweczył modernizacyjny wysiłek, ponieważ właśnie na terenie Ligoty zostały przebudowane w ostatnim czasie główne drogi powiatowe. Równocześnie uspokaja mieszkańców czechowickich sołectw, że kwestia dojazdu do międzyrzeckiej strefy im nie zagraża, gdyż  transport ma zostać poprowadzony w przeciwną stronę – w kierunku drogi ekspresowej Bielsko-Cieszyn.

Przeciwny kierunek oznacza dojazd trzema drogami: przez Międzyrzecze Górne, Mazańcowice lub Rudzicę. Wszystkie te drogi,  w przeciwieństwie do tras czechowickich, mają górzyste ukształtowanie, co może być znacznym utrudnieniem w okresie zimowym.

Trasa przez Rudzicę i Jasienicę do drogi ekspresowej jest zdecydowanie wariantem najgorszym, gdyż nawierzchnie są w złym stanie, brak jest przy nich chodników, a co najważniejsze jest najdłuższa.

Pozostają dwie drogi: przez  Mazańcowice lub Międzyrzecze Górne. W przypadku rozwiązania mazańcowickiego najważniejszą przeszkodą będzie kopiec pomiędzy Międzyrzeczem a Mazańcowicami, gdyż droga po nim biegnąca jest w stanie fatalnym (rozjeżdża się, są liczne przełomy, brak podbudowy, jest wąska i brak przy niej chodników).  Pozostały odcinek do pokonania to ulica Starobielska, która ma zostać wyremontowana w tym roku.

Droga przez Międzyrzecze Górne wiąże się z przejazdem przez ścisłe centrum zabudowanej miejscowości, co z pewnością spotka się z oporem mieszkańców, dla których wzmożony ruch ciężkiego taboru może mieć wiele negatywnych skutków. Kolejnym problemem będzie pokonanie stromego odcinka od ośrodka zdrowia w kierunku Bielska.

W sytuacji kiedy budowa uzbrojenia terenu pod jasienicką strefę jest zaawansowana, ustalenie głównego dojazdu do tego kompleksu wydaje się coraz pilniejsze, jednak  brak wcześniejszych konsultacji w tym temacie z mieszkańcami, może być przyczyną wielu problemów, przed którymi staną władze Gminy Jasienica."

Komentarz wstępny:

Kwestia transportu do "strefy" była wielokrotnie poruszana w rozmowach z wójtem, przed podjęciem decyzji o jej utworzeniu. Od początku byliśmy i jesteśmy informowani o tym, że dojazd do strefy będzie przebiegał ulicami Klubowa w Bielsku-Białej, następnie Starobielska w Mazańcowicach, Mazańcowicka i Ligocka w Międzyrzeczu Dolnym. Dojazd przez centrum Międzyrzecza Górnego, za wyjątkiem sytuacji awaryjnych, np. na skutek zablokowania ul. Mazańcowickiej nie wchodzi w grę. Jako alternatywa na wypadek sytuacji awaryjnych była też rozpatrywana możliwość dojazdu od strony Czechowic, gdzie nie ma tak dużych wzniesień. Uważamy, że publikacja materiałów prasowych w Kronice Beskidzkiej oraz na www.jasienica24.pl nic w tej materii nie zmieniła, co oznacza, że dojazd do "strefy" przez centrum Międzyrzecza Górnego jako dojazd podstawowy nie jest brany pod uwagę.

Radni Międzyrzecza Górnego

powrót
Komentarze
 • Niedziela 2 lutego 2014,21:18:54
  ~ szymon wolny
  Praca jedno bezpieczenstwo i zdrowie na pierwszym miejscu Jasienicki władco
 • Poniedziałek 20 stycznia 2014,12:13:48
  ~ mieszkanka
  Ciekawe czy tez będziecie narzekać jak ktoś z Was za kilka lat będzie miał na terenie strefy swoje miejsce pracy?? Bo na pewno wiekszość mieszkańców znajdzie tam prace-wtedy też będziecie tak pyskować??
 • Niedziela 19 stycznia 2014,15:00:19
  ~ z dolnego
  My mieszkańcy dolnego, a w szczególności ulicy Ligockiej stanowczo się sprzeciwiamy temu co już dzisiaj tam się dzieje, a nie wyobrażamy sobie natężenia w tym miejscu ruchu. Już tak jest zamęt i ciężko przejechać, auta eurowi rozjeżdżają drogę, która jest kiepska i bez podbudowy, pełno błota. My tu po to mieszkamy, żeby był spokój i cisza a nie przemysł. I [wpis usunięty] z tą strefą.
 • Piątek 17 stycznia 2014,21:27:19
  ~ Dolne
  Miło, że wszyscy komentują tak sympatycznie, aczkolwiek chyba nikt z wypowiadających się nie mieszka blisko "Boskiej Sfery". Nie widząc jaki problem stanowią ciężarówki, które jeżdżą po Ligockiej, na której nawet chodników nie ma. O błocie na ulicy nie wspomnę i zwiększonym ruchu również. Mamy się naprawdę z czego cieszyć !!! PS. Komentarz o piciu i Dolnym jest nie na miejscu !!
 • Piątek 17 stycznia 2014,21:09:39
  ~ helikopter
  chyba jesteś z dolnego bo tak głupio gadasz z tamtela nie pij [wpis usunięty]
 • Piątek 17 stycznia 2014,17:17:20
  ~ z tamtela
  to uważaj żeby cie ten helikopter nie zahaczył jak poleci;)))
 • Czwartek 16 stycznia 2014,22:14:44
  ~ z tela
  Słyszałem że już jest następne urojenie niby fojta przewóz helikopterami albo budowa kolei to cały burdel josienicy.

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015