Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Nasze Koo
data dodania: Czwartek 5 kwietnia 2007

Historia Koa owieckiego ,,HUBERTUS” w Midzyrzeczu jest nierozerwalnie zwizana z powojenn histori owiectwa na ziemi bielskiej. W dniu 25 listopada 1945 r. odbyo si zebranie myliwych z terenu powiatu, na którym przedstawiono moliwo organizowania kó owieckich. W zebraniu uczestniczyli myliwi zamieszkali na terenie Midzyrzecza.
24 stycznia 1946 r. odbyo si Walne Zgromadzenie czonków zaoycieli, którzy podjli uchwa o powstaniu Koa Myliwskiego w Midzyrzeczu o nazwie ,,Hubertus”.Koo liczyo 14 czonków.
Pierwszym Prezesem Koa by Józef Jachnik, nastpnie Jerzy Urbaniec, a przez 39 lat funkcj t piastowa Tadeusz Urbaniec.

Na rok 2015 stan czonków koa wynosi 25 kolegów oraz 2 kandydatów, za wadz Koa stanowi:

 • Prezes – kol. Grzegorz Henek,
 • owczy – kol. Rafa Gre
 • Skarbnik – kol. Jerzy Urbaniec
 • Sekretarz – kol. Adam Kocur

Komisja Rewizyjna:

 • Kol. Jacek Urbaniec (przewodniczcy)
 • Kol. Adam Kromczyk
 • Kol. Edward Centkiewicz

Koo owieckie „Hubertus” w Midzyrzeczu na dzie dzisiejszy dzierawi obwód nr.177 o wielkoci troch ponad 3 ty ha ziemi. Jest to obwód którego granice wyznaczaj:
- od strony poudniowej – tory kolejowe Bielsko-Biaa – Cieszyn
- od strony zachodniej – droga Jasienica – Chybie
- od strony wschodniej – rzeka Wapieniczanka i droga Ligocka
- od strony pónocnej – droga Bronów-Midzyrzecze bez Ligoty.

Na tym jake niewielkim kawaku ziemi panuje zrónicowany ekosystem. Co prawda wiksza cz terenu to tak zwany agroekosystem czyli ki i pola uprawne, ale s tu take lasy oraz gospodarstwa rybackie ze stawami. Dlatego te i zwierzyna zasiedlona na tym terenie jest urozmaicona gdy mona u nas spotka: dzikie kaczki, dzikie gsi, yski, gobie grzywacze, sonki, baanty, zajce oraz sarny i dziki. Te ostatnie wystpuj u nas tylko gocinnie migrujce za poywieniem z pobliskich gór. Oprócz tego s jeszcze drapieniki: lisy, kuny lene i domowe, a take borsuki, szopy oraz jenoty.
Gospodarka owiecka prowadzona przez Koo owieckie czsto utosamiana jest tylko i wycznie z polowaniem. A tak nie jest do koca. Podstaw gospodarki owieckiej jest bowiem hodowla i ochrona zwierzyny.

W trosce o wystpujcy zwierzostan obwód zosta podzielony na rejony dozorowania, które zostay przydzielone myliwym. W ten sposób zabezpieczono fachow opiek nad bytujc w owisku zwierzyn drobn i pow. Dowodem tego s zbudowane paniki dla saren. Dla baantów w miejscach ich bytowania zbudowano sie posypów. Koo owieckie za pienidze ze skadek od myliwych corocznie zaopatruje si w karm, która to w okresach cikich dla zwierzyny jest dostarczana do wyej wymienionych urzdze owieckich. Aby nakreli wielko problemu s to iloci karmy liczone w tysicach kilogramów na, któr skadaj si przede wszystkim: kukurydza, pszenica, owies oraz nasiona traw i polad. Dodatkowo do paników dostarczane jest siano oraz sól.

Stan zwierzyny na naszym terenie utrzymuje si na rednim ale staym poziomie. Nie mona tego porównywa ze stanem z lat 80 i 90 ubiegego wieku, bo choby gospodarka owiecka bya prowadzona w sposób ksikowy to nie osignie si tego. Powodem tego s: stosowane wszdzie chemiczne rodki ochrony rolin, nawracajce si choroby zwierzt, wzrost populacji drapieników, wasajce si bezpaskie psy i koty, urbanizacja. Na wikszo tych czynników myliwi nie maj wpywu. Na kadym kroku wida wycinany drzewostan i zakrzaczenia stanowice naturaln ostoj zwierzyny, a nierzadkim widokiem jest „zabiegana” na mier dzika zwierzyna.
Mimo te wszystkie utrapienia mamy na celu utrzymanie tego co mamy, a za wzór do którego bdziemy dy bierzemy sobie lata 80 i 90.

Etyka oraz kultura owiecka to take dobre relacje z mieszkacami Midzyrzecza i okolic. Poczet sztandarowy oraz wadze Koa staraj si uczestniczy w organizowane przez was doynkach i tym podobnych imprezach. Ju teraz wida, e dziki temu znów jestemy postrzegani jako wasi przyjaciele, a niejednokrotnie jestemy pozdrawiani sowami Darz Bór.
Tak wic do zobaczenia na organizowanych przez was, ludno Midzyrzecza i okolic, imprezach.
Darz Bór

Dla osób chccych si z nami skontaktowa zostaa stworzona skrzynka mailowa:
kololowieckiehubertus@gmail.com

powrt
Komentarze
 • Sobota 29 listopada 2014,13:15:56
  ~
  Dzisiaj odbywa si kolejne polowanie wzdu rzeki 40 m od zabudowa i jak zwykle biorcy w nim udzia maj w gbokim powaaniu obowizujce w tym zakresie przepisy.
 • Wtorek 11 grudnia 2012,19:25:53
  ~ ewka
  W Jaworzu jest nie lepiej. Myliwi umi tylko strzela a jak trzeba w zimie dokarmia to nie ma komu.
 • ¦roda 17 paĽdziernika 2012,12:10:42
  ~
  Edukuje si dzieci aby mylay take o zwierztach w lasach i troszczyy si o nie zim.Crka wzia sobie do serca lekcje i chodzia zbieraa kasztany ,odzie.Nie mamy pojcia gdzie te kasztany mona odda.Moe kto potrafi da namiary czy moe cay trud dziecka pjdzie na marne.
 • Czwartek 11 paĽdziernika 2012,14:09:53
  ~
  obecnie nad potokiem Jasienica wycinane s krzaki i chaszcze,w ktrych chowi si kuropatwy i baanty,za ligot mona spotka sarny i mode jelenie,nad potokiem Jasienica,czym zajmuje si koo owickie?!w celu ochrony zwierzyny i zagroenia obsuwania si ziemi,wycinka krzeww i chaszczy,nad potokiem Jasienica powinna by zakazana!!,co na to prezes koa owieckiego HUBERTUS

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020