Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
 • 17 listopada  Janusz

  alert(‘test’)
 • 14 listopada  23

  alert("12312312321312")
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Czcigodny Księże Proboszczu!
Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia, Parafianie z Międzyrzecza!

Nie można bez wzruszenia stanąć przed Wami, wspominając 10 lat pracy duszpasterskiej wśród Was. Wzruszenie potęguje przypadająca 20-sta rocznica bolesnego pożaru, którego ofiarą padł Nasz zabytkowy kościół. Pozwólcie najpierw na krótkie, bardzo osobiste, wspomnienie sięgające uroczystości Bożego Ciała w 1979 roku, kiedy po uroczystej procesji i mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie wówczas pracowałem jako wikariusz, ówczesny biskup katowicki, niezapomnianej pamięci ks. biskup Herbert Bednorz oznajmił mi, że pragnie mnie zamianować nowym proboszczem parafii św. Marcina w Międzyrzeczu. Od 31 lipca 1979 roku zastąpiłem na tym stanowisku ks. proboszcza Tadeusza Klocka, który został przeniesiony do Grzawy koło Pszczyny. Pamiętam prowadzone razem z Wami prace remontowe na probostwie, w kościele a potem w Kaplicach Katechetycznych. W czasie mojej posługi w Międzyrzeczu często odwiedzli nas księża biskupi katowiccy.
Międzyrzecze należało w tym czasie do diecezji katowickiej.

- Ks. biskup Herbert Bednorz co 3 lata przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Marcina, kilka razy był na probostwie z okazji odwiedzin kolędowych, a 13 czerwca 1985 roku poświęcił świeżo odbudowane i odremontowane Kaplice Katechetyczne i odprawił uroczystą mszę św. pontyfikalną przy grocie Matki Bożej rozpoczynającą nocne czuwanie fatimskie. Mocno się interesował postępem prac przy odnowie zabytkowego kościoła i starał się o ich materialne wsparcie.

- Ks. biskup Czesław Domin i ks. biskup Janusz Zimniak przeprowadzili tu w tym czasie wizytacje kanoniczne i udzielali sakramentu bierzmowania, również prywatnie odwiedzali nasz kościół.

-Ks. arcybiskup Damian Zimoń jako nowy ordynariusz katowicki w 1986 roku przewodniczył przy grocie Matki Bożej sumie odpustowej ku czci Matki Boskiej Szkaplerznej.

- Ks biskup Gerard Bernacki również odwiedzał nasz kościół.

Odwiedziny Księży Biskupów były zawsze wielkim przeżyciem dla naszej wspólnoty parafialnej. Wszyscy Księża biskupi zgodnie mówili o swoim wielkim wzruszeniu jakie towarzyszyło im ilekroć wchodzili do naszego zabytkowego kościoła, który był przesiąknięty wiarą i modlitwą mieszkających tu ludzi i pełen skarbów kultury chrześcijańskiej i narodowej.

Tu patrzyły na nas wieki! Ten kościół był nie tylko świadkiem, ale i znakiem Waszej wiary i wiary pokoleń tu żyjących. Wiem jak drogi sercu każdego z Was był ten kościół, jak nie szczędziliście wysiłku i ofiary w trosce o to, by był godnym mieszkaniem żyjącego wśród nas Boga. Z wdzięcznością wspominam wielu wspaniałych ludzi współpracujących z duszpasterzem w dziele utrzymania i odnowy tej wspaniałej światyni. Wielu, w tym miejscu, by trzeba wspomnieć z imienia i nazwiska, ale jest to, w tej chwili, niemożliwe, by kogoś nie pominąć. Życie parafii toczyło się w cieniu tego kościoła. Była to troska i modlitwa o religijne życie rodzin, o wiarę dzieci i młodzieży, o krzyż w szkole, o powołania kapłańskie i zakonne, o zdrowie dla chorych, o światło dla zagubionych w życiu, co zaowocowało powołaniami kapłańskimi, zakonnymi i powołaniami do zakonów żeńskich i pracą naszych parafian w instytucjach kościelnych, która trwa aż po dzień dzisiejszy. A cóż powiedzieć o trwającym od już 30 lat po dziś dzień nabożeństwie ku czci Matki Boskiej Fatimskiej i Królowej Szkaplerza świętego.

A potem przyszła ta straszliwa, pamiętna noc 26 na 27 stycznia 1993 roku. Byłem już proboszczem w Wodzisławiu Śląskim. W nocy zadzwonił telefon. Ktoś mi zadzwonił (do dziś nie wiem kto) : "Księże, nasz kościół płonie". Najpierw przetraszyłem się, bo myślałem, że pali się w Wodzisławiu, ale zaraz ten ktoś dodał: "Pali się kościół w Międzyrzeczu"! Gdy nazajutrz przybyłem tu do Międzyrzecza widziałem co zostało..... widziałem Wasz żal, łzy w oczach. Ks. Proboszcz Piotr Polaczek z przejęciem pokazał mi kawałek nadpalonej hostii, która została w spalonej monstrancji.

Zostało współczucie, ale i podziwu godna solidarność, w którą włączyli się nasi abracia Ewangelicy, którzy użyczyli katolikom do odprawiania niedzielnej mszy św. i innych nabożeństw swojej świątyni. O tym nigdy nie wolno zapomnieć. O tym wspaniałym geście naszych Braci dowiedział się błogosławiony Jan Paweł II w czasie ekumenicznego spotkania z okazji Jego pobytu w Skoczowie.

Przy tej okazji warto wspomnieć pewien epizod jaki miał miejsce jeszcze w czasie mojego duszpasterzowania w Międzyrzeczu. W czasie rorat kiedyś dzieci miały napisać jako zadanie jakieś życzenie do Ojca świętego. Jedna dziewczynka wtedy napisała "Życzę, byś Ojcze święty przyjechał kiedyś do Międzyrzecza". Nikt nie myślał, że takie życzenie może się spełnić. Jednak spełniło się. W Skoczowie nie tylko była mowa o tym ekumenicznym geście naszych braci ewangelików, ale papież jadąc samochodem ze Skoczowa do Bielska przejechał przez południowe rubieże tutejszej parafii. Może ta ówczesna "mała prorokini" żyje wśród nas, a może jest tu obecna?

Moi drodzy! Patrząc na historię tej parafii dawną i współczesną uświadamiamy sobie wspaniałą prawdę. Została Wasza wiara!!! Dziś dzięki tej wierze stoimy w Waszym nowym kościele. Wspominając tamtą bolesną rocznicę, dziś tu wielbimy Boga i przeżywamy tę wielką tajemnicę obecności Jezusa Chrystusa wsród nas. Bóg wśród nas żyje!!! Jezus tu żyje w tajemnicy Eucharystii!!!

Moi drodzy! Dziś trzeba popatrzeć w przyszłość. Przeżywając tajemnicę obecności Boga wśród nas chciejmy ciągle na nowo umacniać nasza wiarę. Niech Bóg, Jego przykazania liczą się w naszym życiu, niech kształtują nasze sumienia i nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne. W czasach kiedy przeżywamy tyle trosk życiowych, kiedy znowu niepokoją nas znamiona pewnego kryzysu wiary, trzeba nam na nowo wsłuchiwać się w Słowo Boże, to Słowo Boże, które tu, przez wieki kształtowało i nadal powinno kształtować nasze sumienia i nasze życie. Dziś bowiem trzeba nam czytelnego świadectwa wiary. Tym świadectwem jest nasze życie, gdy Bóg się liczy w życiu osobistym, w miłości i trwałości naszych rodzin, w życiu społecznym. Nie zbudujemy bowiem szczęścia stawiając w miejsce Bożych przykazań, w miejsce ewangelii Chrystusowej, inne, ludzkie, urojone i zawsze chybione rozwiązania, chociażby ich autorami byli ludzie, a nawet ponadnarodowe instytucje i parlamenty. Najwyższym i jedynym Prawodawcą jest Bóg!!!.

Drodzy Parafianie z Międzyrzecza! Tak jak swoistą "perłą w koronie" już teraz Waszej diecezji Bielsko - Żywieckiej był Wasz zabytkowy kościół a teraz jest nią Wasz nowy piękny kościół, w którym stoimy, tak życzę Wam by taką "perłą w koronie" Waszej diecezji i całego Kościoła był ten Kościół żywy, który od Chrztu świętego każdy z nas tworzy.

- Jest to Kościół Waszej wiary.
- Jest to Kościół Waszych trwałych i oby szczęśliwych rodzin.
- Kościół Waszej, pod opieką Waszego patrona św. Marcina i Matki Najświętszej, Waszej Parafialnej Wspólnoty. Amen.

 

 

 

 

 

 

  

 

Ks. Józef Moczygęba - proboszcz parafii św. Marcina w Międzyrzeczu w latach 1979 - 1989

Homilia wygłoszona w dniu 27 stycznia 2013 roku podczas mszy św. w kościele św. Marcina w Międzyrzeczu w XX-rocznicę pożaru zabytkowego drewnianego kościoła.

 

powrót
Komentarze
 • Piątek 13 czerwca 2014,20:57:58
  ~ historyk sztuki
  jak odbudujemy kościół to bardzo proste. będziemy zbierać informacje gdzie rozwieziono szczątki po zgliszczach bo dużo zostało
 • Wtorek 10 września 2013,16:11:23
  ~ Historyk Sztuki
  będe się o to modlić Niech Bóg Błogosławi
 • Wtorek 10 września 2013,16:10:18
  ~ historyk sztuki
  nie można powiedzieć , że już kompletnie nic nie zostało z kościoła jako budynku zostały zgliszcza więc można je badać i będzie to pierwszy kościół królik doświadczalny jednak będzie to kosztowne
 • Wtorek 10 września 2013,16:03:39
  ~ Historyk sztuki
  nie możemy się martwić , kościół poddany został należytym badaniom szczególnie te zgliszcza. Nikt nie udostępnił pogorzeliska byle komu.
 • Niedziela 17 marca 2013,00:20:23
  ~ Sursum
  Księże Józefie! Dziękujemy za wspólne lata i za te wyjątkowe słowa. Widać, jak troska duszpasterska przypomina tę rodzicielską. Nawet po latach jest ciągle mocna. Dziękujemy za świadectwo wiary i słowa nadziei.

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015