Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze



Pozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Sprawozdanie z parafii Międzyrzecze za rok 1950
data dodania: Poniedziałek 14 maja 2012

Sprawozdanie z parafii Międzyrzecze przedstawione na zjeździe B.P.G.A w roku 1950.

 

Parafia w Międzyrzeczu zdążyła nareszcie pokonać trudności materialne i gospodarcze związane z odbudową zniszczeń powojennych. Wprawdzie parafianie nasi mimo rehabilitacji nie otrzymali zwrotu swoich gospodarstw rolnych ani budynków- ale są nadal w większości tylko robotnikami rolnymi lub fabrycznymi – to jednak dzięki chlubnej ofiarności na cele kościelne i przywiązaniu do kościoła, stoimy na własnych nogach, idziemy wciąż naprzód, odbudowujemy o własnych siłach i upiększamy zewnętrznie i wewnętrznie nasze budynki kościelne.

Na odbudowę kościoła w Międzyrzeczu i kaplicy w Mazańcowicach zebraliśmy na terenie własnego zboru poważne kwoty i zdołaliśmy zabezpieczyć półn. stronę dachu kościelnego, zakupić blachę, zremontować dach i rynny na farze, zakupić dachówkę i nabyć pod stronę dachu na budynku gospodarczym; dorobić resztę ram okiennych, doszklić okna na farze i odmalować je zewnętrznie, odświeżyć tarcze na zegarze kościelnym wraz z wskazówkami, przeprowadzić gruntowny remont organ z dokupieniem piszczałek i uruchomieniem 10 registrów.

Dzięki ofiarności chóru kościelnego i poszczególnych parafian ozdobiliśmy w kościele krzyż i ołtarz 50 żarówkami elektrycznymi, ufundowaliśmy nakrycie na ołtarz, odmalowaliśmy posadzkę i ogrodzenie wokół ołtarza. Także i w pracy charytatywnej przez zorganizowanie chóru kościelnego, szkółki niedzielnej i pomocy Samarytańskiej zrobiliśmy co było możliwe w niesieniu pomocy sierotom, wdowom, starcom i najuboższym.

W roku sprawozdawczym zdołaliśmy też nakładem gospodarczym zamurować ostatnie ślady zniszczeń wojennych w kaplicy w Mazańcowicach, usunąć wyłom zadany strzałem armatnim, otynkować kaplicę zewnątrz, odmalować wewnątrz, wyremontowano tamtejsze organy z uruchomieniem trzech registrów. Fundusze na ten cel zdobyliśmy z ofiar tamtejszych parafian, z daru B.P.G.A oraz z darów zborów sąsiednich: Bielska, Jaworza i Starego Bielska – za które im jeszcze raz dziękujemy.

                                                                               ks. Molin Gustaw

Praca kościelno nabożeństwowa - rozwija się w zborze naszym pomyślnie – coraz piękniejsze uczęszczanie na nabożeństwa w których bierze udział w parafii liczącej 950 dusz- 16.526 parafian – w ciągu całego roku, na jego każdą jedną niedzielę przypada 241. Według danych statystycznych wzrosła również liczba komunikantów- przewyższająca 200% ilość dusz w zborze. Poważnym mankamentem jest jedynie brak nauki religii ewangelickiej w szkole na czem cierpią dzieci szczególnie z Mazańcowic, Bronowa i Ligoty, gdzie nie ma ani jednego nauczyciela ewangelickiego, ale i te braki pragniemy wyrównać – zorganizowaniem w zborze dodatkowej nauki konfirmacyjnej.

w/w tekst został przepisany zgodnie z oryginałem znajdującym się w posiadaniu naszej parafii.
opracował: Mariusz Fender
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015