Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

3 grudnia 2011 roku grupa 48 osób wyjechała na jednodniową wycieczkę do Drezna, którą zorganizowała p. Małgorzata Mikler, prezes międzyrzeckiego chóru. Wycieczka odbyła się również pod parafialnym szyldem. 

Wyjazd zaplanowano na godz. 4.00 . Po sprawdzeniu listy obecności, zebrani w autokarze pomodlili się o pomyślność i dobrą drogę, po czym wyruszyli w sześciogodzinną drogę do stolicy Saksonii, w której każdego roku, począwszy od pierwszej niedzieli w Adwencie, odbywa się bożonarodzeniowy kiermasz, znany szeroko nie tylko w innych niemieckich krajach, ale w całej Europie. Po drodze wsiadł do autokaru p Witold Hermaszewski, przewodnik, pochodzący z Wrocławia, a specjalizujący się w oprowadzaniu wycieczek po Dreźnie. W trakcie miało się okazać, że jest nie tylko niezmordowanym mówcą, ale i śpiewakiem, co nie wszystkim przypadło co prawda do gustu, ale na pewno urozmaiciło powrotną drogę.

Po przyjeździe na miejsce grupa udała się szlakiem najważniejszych drezdeńskich zabytków, o których z przejęciem opowiadał p. Hermaszewski. Na końcu zwiedziła najbardziej znany kościół Drezna, a mianowicie barokowy Frauenkirche, stojący przy tzw. Nowym Rynku, który został zbudowany przez saksońskich ewangelików w latach 1726-1743 na pamiątkę dwustulecia Reformacji. Niestety podczas alianckich nalotów na miasto w lutym 1945 kościół został zburzony. Od 15 lutego 1945 roku aż do upadku muru berlińskiego kościół pozostawał ruiną, którą władze DDR traktowały jako znak okrucieństw wojny. Na szczęście w 1994 r. rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne i 30 października 2005 roku kościół został ponownie poświęcony do użytku, tym razem także jako znak pojednania między narodami.

Po zwiedzeniu Frauenkirche, uczestnicy wycieczki rozeszli się po świątecznym kiermaszu, na którym spędzili kilka godzin sobotniego popołudnia. Pierwsza wzmianka o drezdeńskim kiermaszu pochodzi z 1434 r., stąd bez wątpienia należy do najstarszych w Europie.

Wieczorem, około godziny 18-tej, zebrali się przy autokarze i wyruszyli w drogę powrotną, aby adwentowy wyjazd zakończyć już po północy, w pierwszej godzinie drugiej niedzieli Adwentu. Warto wspomnieć, że przywieźli ze sobą piękną gwiazdę adwentową, znaną jako Gwiazda Herrnhucka, będącą saksońskim symbolem Adwentu i Bożego Narodzenia, która odtąd wisi nad wejściem do międzyrzeckiego kościoła. Jej rodowód jest również ewangelicki.

 

                                                                                                    Ks. prof. Marek Uglorz

zdj. Aneta Szarzec

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015