Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Izba Regionalna w Chacie Międzyrzecze
data dodania: Wtorek 8 listopada 2011

Międzyrzecze to wieś leżąca w Gminie Jasienica, graniczy z zachodnią częścią miasta Bielsko-Biała. Najłatwiej dojechać do nas trasą S-1 Bielsko-Biała – Cieszyn.

Do szczególnych atrakcji wsi należy „Chata Międzyrzecze”, w której znajdują się siedziby Filii Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza. Na piętrze „chatki” mieści się utworzona przez Stowarzyszenie w 2007 roku nowa ekspozycja  Izby Regionalnej. Została zaprojektowana jako tradycyjna wiejska chata tego regionu.

Składa się z pięciu pomieszczeń.

W sieni, od której można zacząć zwiedzanie znajduje się tradycyjny strój regionalny Śląska Cieszyńskiego, malowana skrzynia posażna oraz unikatowy drewniany zamek do drzwi.

Z sieni prowadzą wejścia do kolejnych pomieszczeń. Wiejski charakter oddaje pomieszczenie gospodarcze a w nim można zobaczyć narzędzia używane w minionych czasach przez mieszkańców Międzyrzecza i regionu, na przykład: w stolarstwie, pszczelarstwie a przede wszystkim w rolnictwie. Można oglądać między innymi cepy, brony, wialnię. Na podstawie zebranych eksponatów można też prześledzić etapy wypieku chleba, począwszy od oglądania żaren do drewnianych dzieży na ciasto, łopat do zboża, mąki i do wypieku. Można także zobaczyć wiele eksponatów związanych z hodowlą zwierząt.

Sprzęty niezbędne każdej gospodyni umieszczono w kuchni - kredens, naczynia, urządzenia potrzebne do wyrobu masła, sera oraz przetworów. Znajduje się tam również kolekcja żelazek i kołowrotków, a także stare pralki, tarki, magle i kuferki.

W izbie gościnnej umieszczone są instrumenty muzyczne, w tym między innymi : fisharmonia, mały akordeon zwany haligonką oraz stare odbiorniki radiowe, zegary, albumy ze zdjęciami, kancjonały, dokumenty, mapy, stare monety i porcelana. Jednym z ważniejszych eksponatów jest makieta autorstwa Arkadiusza Wojtuś nie istniejącego kościoła z XVI wieku zabytku klasy „0”,który spłonął w 1993 roku.

Ostatnim z prezentowanych pomieszczeń jest sypialnia, w której znajdują się stare drewniane łóżka i nocne szafki, kołyska, maszyna krawiecka i kaletnicza. Natomiast ściany zarówno sypialni jak i pozostałych pomieszczeń zdobią obrazy o tematyce religijnej.

Pierwsza ekspozycja Izby Regionalnej powstała w 2003 r. z inicjatywy dwóch działaczy społecznych: Krzysztofa Wieczerzaka - wicewójta Gminy Jasienica oraz ówczesnego sołtysa Ottona Wiśniańskiego. Ekspozycja ta w latach 2003 – 2007 mieściła się w budynku Straży Pożarnej.

W 2007 roku została przeniesiona do Chaty Międzyrzecze.

LeM

Foto: Krzysztof Wydrapowrót
Komentarze
 • Piątek 20 listopada 2015,08:28:45
  ~ tomek
  fajne zdjęcia, dobrze wygląda !
 • Sobota 10 maja 2014,09:46:03
  ~ malyedu
  Zdjęcia ekspozycji bardzo ładne, chętnie bym się wybrał, aby obejrzeć "na żywo", niestety adresu brak. Może ktoś uzupełni?
 • Poniedziałek 27 lutego 2012,19:21:57
  ~ troleybus
  Byłem, widziałem i bardzo mi się podoba :)

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015