Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Statystyka Parafii E-A w Międzyrzeczu za rok 1936
data dodania: Sobota 5 listopada 2011

Statystyka Parafii E-A w Międzyrzeczu za rok 1936

Międzyrzecze. Statystyka zborowa za rok 1936 przedstawia się następująco:

Urodziło się dzieci 40, o 3 mniej niż w roku poprzednim, 22 chłopców i 18 dziewcząt, 1 nieślubne, 2 martwych, 2 dzieci już umarło, z małżeństw mieszanych ochrzczono 2 dzieci, zaś bez chrztu św. nie wpisano dzieci, czyli nie było dzieci sabatystów i zielonoświątkowców.

Konfirmowano 37 dzieci, 20 polskich i 17 niemieckich.

Pobłogosławiono 16 par małżeńskich, wszystkie ewangelickie; zapowiedzi ogłoszono 21, odmówiono zapowiedzi 2 zborownikom z powodu podpisania rewersu na rzecz kościoła rzymsko-katolickiego.

Umarło osób 25(-4) męskich 11, żeńskich 14, poniżej 5 lat – 10, powyżej 70 lat – 10; śmierć rozłączyła 9 małżeństw. Do kościoła wstąpiły 4 osoby z sekty adwentystów, z kościoła wystąpiły 3 osoby do kościoła rzym.-katol. w celach matrymonialnych.

Komunikantów, czyli uczestników w spowiedzi i wieczerzy św. mieliśmy 2135 (o 111 więcej), w tym 20 na łożu niemocy, w stosunku do liczby dusz która wynosi około 1900, przeszło 100 proc. –Nabożeństw głównych odbyło się 68 w których uczestniczyło 23.000 osób; mieszkowe wynosi na 1 głowę jeden złoty.

Mazańcowice. Na ogólną liczbę (25) wypadków śmierci na całym terenie zboru przypadło w roku ub. 14 na ewangelicką gminę cmentarną w Mazańcowicach. To też nader wdzięcznie odczuwamy posiadanie własnego domu Bożego, w którym możemy odprawiać nabożeństwa żałobne. Te, jakoteż zwyczajne nabożeństwa, odprawiane co najmniej raz na miesiąc, cieszą się dobrą frekwencją.

Między umarłymi pochowaliśmy pod koniec roku 3 niby to ,,nicponi-żebraków”. Jeden z nich dożył niespełna lat 80, a to dzięki starannej opiece całego, a zwłaszcza ewangelickiego społeczeństwa. Umiał dawać powód do istnej procesji ewangelickiej, gdyż gospodarze i gospodynie zanosiły mu żywność i śpieszyły odwiedzać, a członkinie Stowarzyszenia młodzieży miejscowej ewangelickiej sprawiły mu nowe cychy, prały i naprawiały bieliznę, gotowały jedzenie, sprzątały pokój, nawet bieliły od czasu do czasu, narąbały drzewa, przywiozły węgła. Wzorowa to młódź, której się jak i starszyźnie należy cześć, uznanie i podziękowanie.

    W/w artykuł ukazał się w gazecie Poseł Ewangelicki nr 2 dn. 9 stycznia 1937 r.- pisownia oryginalna.

 opracował: Mariusz Fender
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015