Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Kalendarz Ewangelicki na rok 1933
data dodania: Wtorek 1 listopada 2011

Kalendarz Ewangelicki rok 1933

Ze zboru w Międzyrzeczu mamy w tym roku dłuższe sprawozdanie. Ilość chrztów, ślubów i pogrzebów w porównaniu z latami przedwojennymi spadła tutaj do połowy. Przyczyna leży w obecnych ciężkich czasach, ale tez w duchu czasu i usposobieniu dzisiejszego człowieka. Śluby odbywają się często w obecności tylko czterech osób, zabaw tanecznych nie bywa przy weselach, zwykle natomiast urządza się zbiórki na kościół i ubogich. Sekciarstwo ogranicza się do dwóch spokrewnionych ze sobą rodzin, które skłaniają się do zielonoświątkowców. Na nabożeństwach niedzielnych bywa przeciętnie obecną jedna trzecia zborowników. Nader chętnie uczęszczają też zborownicy do nowego kościółka w Mazańcowicach gdzie okazuje się potrzeba dorobienia siedzeń mimo znacznego obciążenia długiem tego domu Bożego. W kościele w Międzyrzeczu zaprowadzono częściowo elektryczne ogrzewanie ławek, które nie jest taniem ale oddaje w zimie nieocenione usługi. Palącą sprawą dla zboru (jak i w Bielsku i Starem Bielsku) jest wydanie nowego niemieckiego śpiewnika kościelnego, wyczerpanego od blisko już dziesięciu lat, i wewnętrzny remont kościoła pierwszy od czasu jego zbudowania przed 66 laty.

Biblij i modlitewników sprzedano w zborze w roku ubiegłym 25 sztuk; pisma kościelne pobierało okrągło 100 osób; kalendarzy rozprzedano przeszło 500, nadto 75 ściennych.

Nauki religji udziela Ks. Pastor w 20 godzinach tygodniowo i odbywa raz w miesiącu specjalne nabożeństwa dla dzieci. Uczęszczanie na nauke religji jest regularne i sumienne i zbór dostarcza dzieciom bezpłatnie podręczników do tej nauki.

Młodzież dorastająca zrzesza się w trzech związkach, które pod kierownictwem pp. nauczycieli pracują pilnie w chórach, bibliotekach, na wieczorkach i przez odczyty.

Ubogich, starców i bezrobotnych, otacza zbór troskliwą opieką. Wydano na nich prócz specjalnych ofiar wprost z kasy zborowej w ubiegłym roku 3.000 zł; członkinie związków młodzieży szyja bezpłatnie bieliznę dla najuboższych, zbór troszczy się o wyszukanie zajęcia bezrobotnym.

„Życie zborowników, na ogół spokojne, przechodzi z wolna nieunikniony przełom i przewrót duchowy i umysłowy, o którym jednak powiadamy, iż objawi on moc Boga wiecznego, który czyni ją skuteczną w słabości człowieka. Przeto z apostołem Pawłem nie narzekamy, ale – znajdujemy upodobanie w niemocach, potwarzach, potrzebach, prześladowaniach, w uciskach dla Chrystusa, bo gdy my słabi, tedy On mocny.” (2Kor.12,10.)

          W/w artykuł ukazał się w Kalendarzu Ewangelickim na rok 1933 r.- pisownia oryginalna.

opracował: Mariusz Fender

 
 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015