Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Do Związku Młodzieży Ewangelickiej - 1933r.
data dodania: Poniedziałek 31 października 2011

Do Związku Młodzieży Ewangelickiej – 1933 r.

Mazańcowice: I stanie się, że jakoście byli przekleństwem między poganami, o domie Judzki, o domie Izraelski! tak zaś was będę ochraniał, i będziecie błogosławieństwem; nie bójcie się, niech się zmacniają ręce wasze! ( Z. 8. 13.) Temi słowy pozdrawiam cię Kochana Młodzieży Ewang. Międzyrzecza i Mazańcowic. Podziwiam twoją odwagę, trud i silne ręce, zabierające się do pracy, która długo u nas leżała odłogiem. Przemówiłaś do nas po raz pierwszy językiem zrozumiałym nam wszystkim, porwałaś niejedno serce za Sobą biesiadą duchową, która nam sprawiłaś przez odegranie dramatu ,,Karpaccy Górale” w niedzielę dnia 12. II. 1933r. Wszyscy Amatorzy wywiązaliście się ze swoich ról ku ogólnemu zadowoleniu publiczności. Głęboko zostało odczute nieszczęście Marty, której jedynaka zabrano do wojska, silnie przemawiała tęsknota Antosia za domem i krajem rodzinnym, wyciskając niejednemu cichą łezkę do oczu, porywająco przedstawiono miłość Praksedy do Antosia i wszystkim imponowała swoboda starego Maksyma. Mamy nadzieję że Związek będzie rósł, krzepnął na siłach tem więcej, że ma dobrego opiekuna w osobie W. ks. pastora Gajdzicy, który nowy Związek otacza szczególną opieką, dbając o niego jako o własne oko. Spodziewać się można, że zew jednego z członków ,, W nasze szeregi!” nie będzie wołającym głosem na puszczy. Szczęść Wam Boże! Jeden z wielu.

         W/w artykuł ukazał się w gazecie Poseł Ewangelicki nr 8 dn. 25 lutego 1933 r.- pisownia oryginalna.

Międzyrzecze. ( Ze Związku Pol. Młodz. Ewang.) Tutejszy Związek Pol. Młodz. Ewang. pomimo iż ma trudne warunki pracy, gdyż członkowie jego mieszkają w rozproszeniu, często w odległych zakątkach naszego zboru, dał nam w ostatnich czasach dowody, iż się niczem nie zraża i wciąż naprzód kroczy. Oprócz kilku występow chóru w kościele przygotował nasz Związek wieczorek familijny na dzień 5 lutego. Odegrano znany dramat J. Korzeniowskiego p.t. ,,Karpaccy Górale”. Poszczególne role zostały przez członkinie i członków tak odegrane iż każdy odczuł tęsknotę młodego górala, zabranego przemocą do wojska, za ukochanemi osobami i uroczemi Karpatami. N zakończenie wygłosiła bardzo utalentowana pod względem pisarskim, członkini p. Małgorzata Czałupska, przez siebie ułożony wiersz: ,, Do góry serca”, który treścią i sposobem wygłoszenia wzruszył słuchaczy. Wszystkim amatorom należy się podziękowanie za trudy złączone z urządzeniem wieczorku. Zarządowi i prezesowi cześć. Zborownik

     W/w artykuł ukazał się w gazecie Poseł Ewangelicki nr 13 dn. 1 kwietnia 1933 r.- pisownia oryginalna.

opracował: Mariusz Fender

 

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015