Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Zgony w Parafii w Midzyrzeczu 1913r.:Z.Fender,J.Fender,A.Pola
data dodania: Czwartek 8 wrze¶nia 2011

Zgony w Parafii: Zuzanny Fender, Jan Fender, Andrzej Pola,

Midzyrzecze górne. (Wypadek mierci) Dnia 2. lutego zmara tutaj po duszej chorobie we wieku liczcym 62. lata Zuzanna Fender, czcigodna maonka kierownika na emeryturze, p. Jerzego Fendra. Pogrzeb jej odby si we wtorek, dnia 4. lutego  przy nader licznym udziale czonków gminy i zboru. Obok wdowca, z którym  zwizek maeski trwa 40 lat, opakuje zgon jej 6 synów, 4 córki, którym dziatkom nieboga bya nader troskliw matk, dbajc o wychowanie i nauk ich i otaczajc je niezwyk mioci, dalej 18 wnuczt i liczne dalsze i blisze pokrewiestwo. Na dowód przywizania swego do kocioa i zboru ofiarowaa nieboga 40 K na sprawy zborowe a 20 K dla ubogich; oprócz tego podarowa jeden ze synów take dla zboru 20 K. Serdeczne dziki za dary a cze pamitce zgasej!

W/w artyku ukaza si w gazecie Nowy Czas nr 7 dn. 16 lutego 1913 r.- pisownia oryginalna.

Mazacowice. (Nagy zgon) W poniedziaek, dnia 17. listopada umar nagle paraliem tknity tutejszy chaupnik Jan Fender, liczcy nieomal 64 lata. Wstawszy rano jeszcze zdrów, naraz zasab i po kilku godzinach wyzion ducha. Naga mier zacnego ma, brata i przyjaciela wywoaa w krgach pokrewiestwa wielki smutek. W rod, dnia 19 listopada odby si jego pogrzeb na tutejszym cmentarzu ewang. przy licznym udziale czonków gminy i zboru midzyrzeckiego, w którym od kilku lat nalea do zastpstwa zborowego. Sowa pamici powici zmaremu miejscowy pastor w jzyku polskim i niemieckim przed domem i u grobu. Pozostaje w smutku gbokim  po nim  wdowa Maryanna z Krystów, z któr w maestwie penem zgody i cichoci 38 lat przey, dalej wychowanka Ewa Polny, której zmary jak najlepszy ojciec wiele dobroci i mioci ojcowskiej od pierwszego jej dziecistwa by okaza i brat, pan Jerzy Fender, starszy nauczyciel na emer. w Midzyrzeczu górnem, tudzie liczne dalsze pokrewiestwo.

W/w artyku ukaza si w gazecie Nowy Czas nr 49 dn. 7 grudnia 1913 r.- pisownia oryginalna.

Midzyrzecze górne. (Pogrzeb) W dzie 2 grudnia pochowano na tutejszym cmentarzu ewang. przy licznym udziale pokrewiestwa i przyjacieli, jako te czonków zboru Midzyrzeckiego i Jaworskiego czcigodnego zagrodnika Andrzeja Pole, który w dzie 30 listopada w 72. roku ycia swego po krótkiej chorobie umar. Jeszcze w ostatni niedziel starego roku kocielnego by w kocieleprzy spowiedzi i na naboestwie. A wanie pierwsza niedziela adwentu staa si dla tego nader pracowitego, cichego i pobonego gospodarza przejciem do wiecznoci. Nieboszczyk by weteranem; jeszcze w r. 1866 odniós w wojnie ran. Opakuj zgon jego maonka, w którym w szczliwem maestwie 43 lat przey, czterej synowie, sze córek, grono wnuczt i dwaj bracia. Nieboszczyk by wiernym synem kocioa ewang. i zapisa przed mierci dar w kwocie 50 K dla zboru Midzyrzeckiego. Cze jego pamici!

W/w artyku ukaza si w gazecie Nowy Czas nr 49 dn. 7 grudnia 1913 r.- pisownia oryginalna.

opracowa: Mariusz Fender

powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2020