Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrót

III miejsce dla wieńca KGW Międzyrzecze Dolne w Wilkowicach
data dodania: Wtorek 6 wrze¶nia 2011

IV REGIONALNY KONKURS WIEŃCÓW DOŻYNKOWYCH - WILKOWICE 2011

Historycznie obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z ki¶ci czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wst±żek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. Wieniec nazywany bywał "plonem" bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyci±gniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomoc± parobków i innych żeńców. Za ni± postępował orszak od¶więtnie ubranych żniwiarzy, nios±cych na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Wieniec niesiono do po¶więcenia do ko¶cioła, a następnie ze ¶piewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek.

Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami.

Te piękne, ponadczasowe warto¶ci i tradycje  ludowe pielęgnuj± i zaprezentowały na IV Regionalnym Konkursie Wieńców Dożynkowych w Wilkowicach panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Międzyrzeczu Dolnym. W¶ród zaprezentowanych 23 kompozycji wieniec przygotowany przez gospodynie został nagrodzony wyróżnieniem i III miejscem w kategorii „korony”. Serdecznie gratulujemy.

Sławomir Filapek, LeMpowrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015