Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

70 urodziny kuratora Parafii Międzyrzecze p. Andrzeja Berke
data dodania: Środa 31 sierpnia 2011

70 urodziny kuratora Parafii Międzyrzecze p.Andrzeja Berke

 

Międzyrzecze. ( Urodziny). W dniu 19 września obchodził o tutejszy zbór ewang. wielce zasłużony kurator p. Andrzej Berke dzień swoich 70. letnich urodzin. Gdyż niedziela była, mogły się mu serdeczne życzenia i powinszowania przed całym zborem się wyrazić i wręczyć. Po kazaniu bowiem zebrało się presbyterstwo z jubilatem przed ołtarzem, gdzie ksiądz miejscowy P. Pustówka w przemowie odnośnej zasługi jego około kościoła i zboru wymienił, powinszowania wysokiej rady kośc., przewiel. superintendentury i szląskiego senioratu przeczytał i ku podziękowaniu za wszystko prośbę do Boga dołączył ażeby jeszcze długie lata jubilat w czerstwości i przy sile dla zboru mógł być czynnym. Po nabożeństwie wręczył mu w szkole gdzie się presbyterstwo, pp. nauczyciele i przyjaciele zebrali, pastor Pustówka adres i książkę z nabożnymi rozmyślaniami w imieniu presbyterstwa jako dar tegoż na ten dzień jubileuszowy. Jubilat zaś z wzruszeniem dziękował za wszystką oświadczoną mu cześć i chwalił Boga za łaskę, która mu dotąd w mierze hojnej się dostała.

-Kurator Berke jest drugim kuratorem zboru tutejszego. Już w one czasy gdy się zbór miał założyć, a gdy kościół, farę i szkołę budowano, niezmordowanie był czynnym i wspierał słowem i uczynkiem początek i rozwój zborowy. Jego oględnością i oszczędnością się odznaczającemu kuratorstwu musi się w przeważnej mierze pomyślny stan spraw ekonomicznych w zborze przypisać i zawdzięczać. Ku temu jest on mąż nader pobożnego i kościelnego ducha. Niechby go Bóg nadal zachował na dobro zboru i kościoła, i udzielił mu dalszej łaski ku działalności w zborze, którego kocha tak głęboko i którym się opiekuje przez 30 lat.

W/w artykuł ukazał się w gazecie Nowy Czas nr 19 dn. 3 października 1897r.- pisownia oryginalna.

Opracował: Mariusz Fender

 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015