Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Ordynacja i instalacja Pawła Pustówki 22.08.1889r.
data dodania: Piątek 19 sierpnia 2011

Ordynacja i instalacja Pawła Pustówki

 

Międzyrzecze. (Ordynacya i instalacya pastora) W czwartek dnia 22. sierpnia br. odbyła się ordynacya i instalacya nowo wybranego kandydata teologii p. Pawła Pustówki z Drogomyśla na księdza i duszpasterza zboru w Międzyrzeczu. Jak wiadomo został na miejsce x. Andrzeja Krzywonia, seniorem wybranego, p.Paweł Pustówka 182 głosami na pastora zboru tutejszego wybrany, a zaraz po odejściu wielce zasłużonego seniora do Skoczowa objął p. Paweł Pustówka urząd pasterski. Było bowiem serdecznem życzeniem zboru, aby służba Boża bez wszelkiej przerwy się odbywała. Ponieważ atoli p. Paweł Pustówka jeszcze nie był osiągnął pełnoletniości, dlatego musiano ordynacyę do czasu pełnoletniości odłożyć. Dnia 3. sierpnia został p. Pustówka pełnoletnim, a wskutek rozporządzenia szląskiego senioratu odbyła się na dniu 22. sierpnia jego uroczysta ordynacya i instalacya. W zastępstwie mor.-szl. superintendentury dopełnił przewielebny x. senior Andrzej Krzywoń aktu instalacyi w obecności wieleb. pp. pastorów  Modla i Lisztwana z Bielska, Kotschy’go z Jaworza i Źlika z Cieszyna. Z fary udali się duchowni, a w ich pośrodku wyświęcić się mający pan kandydat Paweł Pustówka do kościoła, w którym się już była liczna ludność ze zborów sąsiednich była zgromadziła. W polskiej i niemieckiej przemowie opowiedział przew. p. senior Krzywoń znaczenie obrządku instalacyi a modlitwą i włożeniem rąk na młodego duszpasterza przez p. seniora i obecnych pastorów dopełniono wyświęcenia, przez wręczenie zaś dekretu wysokiej rady kościelnej sprawy instalacyi. Po odśpiewaniu pieśni wystąpił nowo ordynowany  pastor p. Pustówka  na ambonę i wygłosił kazanie na podstawie tekstu wyjętego 1.Piotr 5,2-4, skreślając zacność urzędu pastorskiego. Niechaj praca tego nowego sługi kościoła wyjdzie Bogu na chwałę a zborowi na pożytek.

 W/w artykuł ukazał się w gazecie Nowy Czas nr 17 dn. 1 września 1889r.- pisownia oryginalna.

Międzyrzecze.(Ordynacya i instalacya pastora) Dnia 22 sierpnia odbyła się w Międzyrzeczu podwójna uroczystość w zborze ewangelickim: ordynowano tam na duszpasterza kandydata teologii p. Pawła Pustówkę a oraz wprowadzono go  w urząd pasterski. Uroczystości tej dopełnił przewielebny. ks. senior p. Andrzej Krzywoń w asystencyi księży p. Koczego z Jaworza, p. Źlika z Cieszyna, p. Lisztwana ze Starego Bielska i p. Modla z Bielska. Kościoł był, pomimo że uroczystość odbywała się w dzień roboczy, przepełniony. Instalowany wypowiedział kazanie wstępne na tekst 1. Listu św. Piotra w r.V w.2-4: ,,Paście trzodę Bożą, która jest między wami, doglądając jej nie poniewolnie, ale dobrowolnie; nie dla sprośnego zysku, ale ochotnym umysłem itd.” Gdy ordynujący odezwał się do ordynowanego i do zboru słowy pisma św.: ,,Jesteście solą ziemi, jesteście światłością świata” wskazując duszpasterzowi powinności jego trudnego i wielce odpowiedzialnego urzędu, zaś do zboru, żeby był solą ziemi i światłością świata, tedy ordynowany w dłuższej przemowie wskazał na swoje obowiązki duszpasterskie, jako ma być opiekunem swego zboru, o niego się wiernie starać i jemu jemu dobrym przykładem przyświecać. Kazanie to w języku polskim wygłoszone, wywarło na uważnych słuchaczach głębokie wrażenie. Po instalacyi zgromadzili się przew. ks. senior Krzywoń, inni księża, dalej nauczyciele, presbyterowie i krewni ordynowanego w plebani, gdzie przy obiedzie wnoszono toasty na cześć Najj. Pana, na ks. seniora, na nowego proboszcza ks. Pustówkę, na jego ojca, na nauczycieli, na presbyterstwo itd. Niech Bóg zborowi i duszpasterzowi błogosławi!

 W/w artykuł ukazał się w gazecie Nowy Czas nr 19 dn. 6 października 1889r.- pisownia oryginalna.

Międzyrzecze.(Ordynacya i instalacya) Nowowybrany pastor ks. Paweł Pustówka, rodem z Drogomyśla, został ordynowanym i instalowanym na swoją posadę w czwartek 22. sierpnia. Ordynacyi i instalacyi   dokonał w asystencyi  5 pastorów Wiel. ks. senior Krzywoń. Piękna uroczystość zgromadziła w kościele międzyrzeckim wielkie zebranie ludu, nie tylko z międzyrzeckiego, ale także z sąsiednich zborów. Szczęść Boże nowemu słudze Bożemu i jego zborowi.

W/w artykuł ukazał się w gazecie Przyjaciel Ludu nr 17 dn. 1 września 1889r.- pisownia oryginalna.

Opracował: Mariusz Fender


 

 

 
 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015