Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Wspomnienia pomiertne 1887 rok
data dodania: Czwartek 18 sierpnia 2011

Wspomnienia pomiertne

 
Midzyrzecze.W rod po wielkiej nocy pogrzebalimy, nieboszczyka Pawa Kobiel, chaupnika z Górnego Midzyrzecza, który po duszej chorobie w 63. roku ycia swego w spokoju w Panu zasn, pozostawiwszy po sobie wdow bezdzietn. Nieboszczyk zapisa kocioowi midzyrzeckiemu 200 zr. Pikny to przykad przywizania i wiernoci do kocioa, wzywajcy do równej ochoty i gotowoci do witych spraw.

Dnia 30. kwietnia powoa Pan Bóg Jana Buchcika, najstarszego presybitera zboru naszego, liczcego 62. lat, który od zaoenia kocioa zastpowa Franzfeld przy sprawach kocielnych, szkolnych i farnych. Gdy go choroba nawiedzia, w której go troskliwa maonka z wielk cierpliwoci i ochota pielgnowaa, utraci nieboszczyk wzrok swój, tak e przez 6. miesicy a do zgonu swego nie oglda ju wicej promieni sonecznych. Jako m wzorowej trzewoci i umysu kocielnego zjedna sobie zmary serca swych kolegów i znajomych. Niecheby synowie pozostali wstpowali w lady zmarego ojca. Obom przyjacioom i wiernym synom kocioa i sprawy ewangelickiej zachowamy dobrom pamitk.

 

W/w artykuy ukaza si w gazecie Nowy Czas nr 11 dn. 5 czerwca 1887r.- pisownia oryginalna.

 

Midzyrzecze.(Wspomnienie pomiertne) We wtorek 4 t. m. pogrzebalimy sdziw 77. lat majca wymownice z dolnego Midzyrzecza, Zuzann Tyrna, której pamitka w zborze naszym dugo nie zaganie. Bya córk Jerzego Bebka, chaupnika na Ligocie, który dla zajadoci religijnej gwatownym sposobem zeszed z tego wiata w r. 1838. W 21. Roku ycia swego posza za Jana Buchcika, siedlaka w dolnem Midzyrzeczu, a po mierci jego za Jerzego Tyrn. Na gruncie siedlaczym miaa sposobno odznaczy si zaletami wzorowej gospodyni przez gospodarno, pilno, ochdostwo i pracowito dajc tak dobry przykad swej czeladzi i ssiadom. Przez podziwiajc pilno udao si jej raz z mem odbudowa swój dom, w którym przez 59 lat a do mierci przebywaa; pilno dopomoga jaj pomnoy swój majtek i sta si samarytank dla ubogich. Jeszcze za ycia  pierwszego maonka, Buchcika, darowaa  200 zr. na zaoy si majcy koció. Przy budowaniu kocioa zawiecaa ,, stara Tyrnina” najwiksz gorliwoci; darowaa na ten cel dalszych 1000 zr. a przy budowaniu kocioa wasnych rk dokadaa. Wybudowany koció sta si skarbem dla serca jej; tu znajdowaa rado, odpoczynek duszny, pocieszenie i zacht do dobrego. Nieboszczka bya nie tylko piln suchaczk sowa Boego lecz piln czynicielk jego. Jako troskliwa matka podzielaa rado i smutek swych dziatek i swej wielkiej rodziny; u niej wszyscy znajdowali sowa pociechy i porady macierzyskiej. W Zuzannie Tyrninej pogrzebalimy wzorow gospodyni, samarytank ubogich, miownic kocioa i sowa Boego i troskliw matk. Niechaj wiato jej cnót zawieca do serc jej pozostaej rodziny. Pamitka tej czcigodnej matrony zostanie wit midzy nami i bdzie nas zachca do równych cnót. Nasyci j Pan dugoci ycia, niech odpoczywa i pi w pokoju!

 

W/w artyku ukaza si w gazecie Nowy Czas nr 20 dn. 16 padziernika 1887r.- pisownia oryginalna.

Opracowa: Mariusz Fender
 
powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015