Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Wspomnienia pośmiertne 1887 rok
data dodania: Czwartek 18 sierpnia 2011

Wspomnienia pośmiertne

 
Międzyrzecze.W środę po wielkiej nocy pogrzebaliśmy, nieboszczyka Pawła Kobielę, chałupnika z Górnego Międzyrzecza, który po dłuższej chorobie w 63. roku życia swego w spokoju w Panu zasnął, pozostawiwszy po sobie wdowę bezdzietną. Nieboszczyk zapisał kościołowi międzyrzeckiemu 200 złr. Piękny to przykład przywiązania i wierności do kościoła, wzywający do równej ochoty i gotowości do świętych spraw.

Dnia 30. kwietnia powołał Pan Bóg Jana Buchcika, najstarszego presybitera zboru naszego, liczącego 62. lat, który od założenia kościoła zastępował Franzfeld przy sprawach kościelnych, szkolnych i farnych. Gdy go choroba nawiedziła, w której go troskliwa małżonka z wielką cierpliwością i ochota pielęgnowała, utracił nieboszczyk wzrok swój, tak że przez 6. miesięcy aż do zgonu swego nie oglądał już więcej promieni słonecznych. Jako mąż wzorowej trzeźwości i umysłu kościelnego zjednał sobie zmarły serca swych kolegów i znajomych. Niechżeby synowie pozostali wstępowali w ślady zmarłego ojca. Obom przyjaciołom i wiernym synom kościoła i sprawy ewangelickiej zachowamy dobrom pamiątkę.

 

W/w artykuły ukazał się w gazecie Nowy Czas nr 11 dn. 5 czerwca 1887r.- pisownia oryginalna.

 

Międzyrzecze.(Wspomnienie pośmiertne) We wtorek 4 t. m. pogrzebaliśmy sędziwą 77. lat mająca wymownice z dolnego Międzyrzecza, Zuzannę Tyrna, której pamiątka w zborze naszym długo nie zagaśnie. Była córką Jerzego Bebka, chałupnika na Ligocie, który dla zajadłości religijnej gwałtownym sposobem zeszedł z tego świata w r. 1838. W 21. Roku życia swego poszła za Jana Buchcika, siedlaka w dolnem Międzyrzeczu, a po śmierci jego za Jerzego Tyrnę. Na gruncie siedlaczym miała sposobność odznaczyć się zaletami wzorowej gospodyni przez gospodarność, pilność, ochędostwo i pracowitość dając tak dobry przykład swej czeladzi i sąsiadom. Przez podziwiającą pilność udało się jej raz z mężem odbudować swój dom, w którym przez 59 lat aż do śmierci przebywała; pilność dopomogła jaj pomnożyć swój majątek i stać się samarytanką dla ubogich. Jeszcze za życia  pierwszego małżonka, Buchcika, darowała  200 złr. na założyć się mający kościół. Przy budowaniu kościoła zaświecała ,, stara Tyrnina” największą gorliwością; darowała na ten cel dalszych 1000 złr. a przy budowaniu kościoła własnych rąk dokładała. Wybudowany kościół stał się skarbem dla serca jej; tu znajdowała radość, odpoczynek duszny, pocieszenie i zachętę do dobrego. Nieboszczka była nie tylko pilną słuchaczką słowa Bożego lecz pilną czynicielką jego. Jako troskliwa matka podzielała radość i smutek swych dziatek i swej wielkiej rodziny; u niej wszyscy znajdowali słowa pociechy i porady macierzyńskiej. W Zuzannie Tyrninej pogrzebaliśmy wzorową gospodynię, samarytankę ubogich, miłownicę kościoła i słowa Bożego i troskliwą matkę. Niechaj światło jej cnót zaświeca do serc jej pozostałej rodziny. Pamiątka tej czcigodnej matrony zostanie świętą między nami i będzie nas zachęcać do równych cnót. Nasycił ją Pan długością życia, niech odpoczywa i śpi w pokoju!

 

W/w artykuł ukazał się w gazecie Nowy Czas nr 20 dn. 16 pażdziernika 1887r.- pisownia oryginalna.

Opracował: Mariusz Fender
 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015