Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Z życia kościelnego i szkolnego w roku 1886
data dodania: Czwartek 18 sierpnia 2011

Z życia kościelnego i szkolnego rok 1886

 

Międzyrzecze.( Z życia kościelnego i szkolnego).

W zborze międzyrzeckim funkcyonują już od dawna presbyterstwa szkolne i cmentarne. Gospodarstwa i budynki  kościelne i szkolne znajdują się od początku w dobrym stanie. Szkoła w Mazańcowicach w roku zeszłym została blachom pokryta.

 – Bilans rachunku kościelnego wykazuje aktywów 1764 zł. 74 ct., pasywów 5575 zł., a więc 3810 zł. 26 ct. niedoboru.

- W roku 1886 urodziło się w zborze 91 dzieci, konfirmandów  było 51, ślubów  24, umarło osób 81, do komunii przystępowało 3696 osób t.j. 170% dusz zboru, których jest 2175.

(Nekrolog.)

Pierwszego marca umarła tu po dłuższej i ciężkiej chorobie w 50. roku życia swego Zuzanna Ryszka, uboga komornica. Jako dobrodziejce domu Bożego, należy się jej wdzięczne wspomnienie. Ofiarowała ona bowiem jeszcze za życia z ubóstwa swego 100 zł. na kościół.

Obcowanie nieboszczki było zawsze poczciwe i wzorowe, w pracy mimo niezdrowia była niestrudzoną; brzemię choroby ostatniej poniosła z wielką cierpliwością.

Niech jej Bóg da błogie odpoczywanie; pamiątka jej jako miłownicy przybytku Pańskiego, zostanie między zborownikami w wszelkim poszanowaniu.

 

W/w artykuł ukazał się w gazecie Nowy Czas nr 6 dn. 20 marca 1887r.- pisownia oryginalna.

Opracował: Mariusz Fender.

Międzyrzecze.( Ze sprawozdania zborowego za rok 1886) Zbór międzyrzecki, jeden z najmłodszych zborów szląskich liczy 2175 dusz. Pilne odwiedzanie kościoła, wielka ofiarność dla swego własnego zboru, jakoteż dla innych domowników wiary świadczą o jego gorliwości w wierze. Komunikantów było w ubiegłym roku 3696 t. j. 170% liczby dusz. Dzieci szkolnych jest 320. Z tych chodziło 70 do ewangelickiej prywatnej, 219 do ewangelickiej publicznej, a 25 do katolickiej publicznej szkoły. Nauki religii udzielają 4 nauczyciele, a w dwóch szkołach pastor. W Międzyrzeczu i Mazańcowicach odbywa się przez nauczycieli w zimowych miesiącach co niedziela nauka powtarzająca dla młodzieży, która wystąpiła ze szkoły. Zborownicy składają na potrzeby zborowe reparowane składki wynoszące od 50 ct. do 11 zł 50 ct. w. a. Na zborze cięży jeszcze dług 5575 złr. za to posiada zbór kapitałów 1764 złr. 74 ct. w.a.

W/w artykuł ukazał się w gazecie Przyjaciel Ludu nr 6 dn. 20 marca 1887r.- pisownia oryginalna.

Opracował: Mariusz Fender.
 

 
 
 
 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015