Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Z ycia kocielnego i szkolnego w roku 1886
data dodania: Czwartek 18 sierpnia 2011

Z ycia kocielnego i szkolnego rok 1886

 

Midzyrzecze.( Z ycia kocielnego i szkolnego).

W zborze midzyrzeckim funkcyonuj ju od dawna presbyterstwa szkolne i cmentarne. Gospodarstwa i budynki  kocielne i szkolne znajduj si od pocztku w dobrym stanie. Szkoa w Mazacowicach w roku zeszym zostaa blachom pokryta.

 – Bilans rachunku kocielnego wykazuje aktywów 1764 z. 74 ct., pasywów 5575 z., a wic 3810 z. 26 ct. niedoboru.

- W roku 1886 urodzio si w zborze 91 dzieci, konfirmandów  byo 51, lubów  24, umaro osób 81, do komunii przystpowao 3696 osób t.j. 170% dusz zboru, których jest 2175.

(Nekrolog.)

Pierwszego marca umara tu po duszej i cikiej chorobie w 50. roku ycia swego Zuzanna Ryszka, uboga komornica. Jako dobrodziejce domu Boego, naley si jej wdziczne wspomnienie. Ofiarowaa ona bowiem jeszcze za ycia z ubóstwa swego 100 z. na koció.

Obcowanie nieboszczki byo zawsze poczciwe i wzorowe, w pracy mimo niezdrowia bya niestrudzon; brzemi choroby ostatniej poniosa z wielk cierpliwoci.

Niech jej Bóg da bogie odpoczywanie; pamitka jej jako miownicy przybytku Paskiego, zostanie midzy zborownikami w wszelkim poszanowaniu.

 

W/w artyku ukaza si w gazecie Nowy Czas nr 6 dn. 20 marca 1887r.- pisownia oryginalna.

Opracowa: Mariusz Fender.

Midzyrzecze.( Ze sprawozdania zborowego za rok 1886) Zbór midzyrzecki, jeden z najmodszych zborów szlskich liczy 2175 dusz. Pilne odwiedzanie kocioa, wielka ofiarno dla swego wasnego zboru, jakote dla innych domowników wiary wiadcz o jego gorliwoci w wierze. Komunikantów byo w ubiegym roku 3696 t. j. 170% liczby dusz. Dzieci szkolnych jest 320. Z tych chodzio 70 do ewangelickiej prywatnej, 219 do ewangelickiej publicznej, a 25 do katolickiej publicznej szkoy. Nauki religii udzielaj 4 nauczyciele, a w dwóch szkoach pastor. W Midzyrzeczu i Mazacowicach odbywa si przez nauczycieli w zimowych miesicach co niedziela nauka powtarzajca dla modziey, która wystpia ze szkoy. Zborownicy skadaj na potrzeby zborowe reparowane skadki wynoszce od 50 ct. do 11 z 50 ct. w. a. Na zborze ciy jeszcze dug 5575 zr. za to posiada zbór kapitaów 1764 zr. 74 ct. w.a.

W/w artyku ukaza si w gazecie Przyjaciel Ludu nr 6 dn. 20 marca 1887r.- pisownia oryginalna.

Opracowa: Mariusz Fender.
 

 
 
 
 
powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015