Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa 30.05.1907r.
data dodania: Czwartek 11 sierpnia 2011

ZGROMADZENIE śląsk. STOWARZYSZENIA GUSTAWA ADOLFA                       

w MIĘDZYRZECZU w 1907 roku

 

Odbyło się dnia 30 maja. Nastrój panujący był radosny z różnych względów. Pogoda dopisała. Gości zjechała się spora liczba, od Cieszyna i Bielska. Wozami dostarczonymi przez gościnny zbór zawieziono przybyłych z dworca na miejsce uroczystości. Lud miejscowy i z sąsiednich zborów zebrał się licznie. Poszliśmy, żeby wspólnie dziękować Bogu i krzepić ducha.

Dzwony odezwały się, a wkrótce z wieży kościelnej popłynęły w cztery strony potężne dźwięki, Grodem mocnym jest Bóg wieczny i tym razem budząc w piersiach ufność i pewność zwycięstwa. W kościele w kazaniu niemieckim ks. Muhr, wikary z Ostrawy, mówił o zbroi Stowarz. Gustawa Adolfa (Ef.6,10-17). Ks. Kubaczka z Błędowic przedstawił dwa pytania dotyczące Stow. Gustawa Adolfa, mianowicie jakie są sprawy Stowarzyszenia i jakiej mocy sprawuje je (Ew. Jana 14,12). Na placu kościelnym ks. K. Michejda, wikary sen. ze Skoczowa, pod koroną starych lip a pod przewodnictwem słów II Tes.3,13 stawił w kazaniu pytanie Czy żyje jeszcze Gustaw Adolf?- odpowiadając że żyje duch jego w sercach naszych i żyć będzie, bo żyć powinien.

Do spotęgowaniu nastroju radosnego przyczyniły się wiadomości o rozwoju Stowarzyszenia. Po zagajeniu obrad przez ks. seniora Krzywonia, miejscowy ks. pastor Pustówka przywitał zgromadzonych dając wyraz życzeniu , żeby i tegoroczne zebranie w Międzyrzeczu, wzmocniło zamiłowanie do sprawy Stow. Gustawa Adolfa i w ogóle do sprawy ewangelickiej, nadto żeby obrady w dwu językach, jako w zborze dwujęzycznym, toczyły się w duchu zgody i jednomyślności. Następnie młodzież zborowa złożyła 9 darów na cele ewangelickie w kwocie 304,20 K dając chlubne świadectwo swego ducha.

Ks. Modl z Bielska zdał w języku niemieckim sprawę z rozwoju i stanu Stowarzyszenia, następnie ks. senior Glajcar powtórzył referat w języku polskim. Majątek centralnego Stowarzyszenia wynosił z końcem 1905 roku 1,700.000 marek, zapomóg udzieliło ono 1.688,000 marek, gdyby się wliczyły dary poszczególnych związków, byłyby 2 miliony marek, blisko trzecia część powyższej sumy tj.503,000 marek płynie do Austryi, w całości 9000 austryackich zborów i gmin wzięło dotąd z Centralnego Stowarzyszenia od początku jego istnienia 13.700,00 marek. Na Śląsku zebrano w bieżącym roku 13.244 K 62 h (w roku zeszłym 12.940 K 16h) dar konfirmantów wynosi 273,67K, ofiara w dzień zgromadzenia 309K, 31h razem złożono 14.690 K, 68h, o 560 K więcej niż w roku minionym. Znać postęp pocieszający. Śląsk dostaje corocznie ok.30.000 K.

Po uchwaleniu projektu Dyrekcyji, dotyczącego podziału zapomóg wybrano Pawła Hoinkesa z Bielska w miejsce zmarłego ojca kasyerem.

Projekt Styryjskiego Stowarzyszenia, żeby Główne Stowarzyszenie udzielało mniej zapomóg ale za to większych (100K) odrzucono. Zgromadzenie Głównego Stowarzyszenia Austryackiego odbędzie się we wrześniu w Steyer w Rakusach Górnych, zgromadzenie Śląskiego Stowarzyszenia w przyszłym roku odbędzie się w Karniowie dokąd zaprosił je kurator Kittel.

W/w fragment relacji zamieszczony w gazecie Przyjaciel Ludu nr 12 z dn. 16.06.1907 roku –pisownia oryginalna

Opracował: Mariusz Fender

 
powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015