Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Duże poparcie społeczne Polaków dla rewolucji śmieciowej w gminach
data dodania: Czwartek 23 grudnia 2010

W ostatnim czasie w różnych mediach lokalnych toczy się dyskusja na temat systemów odbioru śmieci zwykłych i segregowanych w naszej gminie. W związku z tym zamieszczam przedruk ciekawego artykułu ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach na ten temat.

LeM

"Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska opublikowano wyniki ostatnich badań Instytutu Homo Homini na temat poziomu akceptacji społecznej dla zmian proponowanych przez resort w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Ponad 80 procent Polaków popiera przejęcie obowiązków odbioru i zagospodarowania śmieci przez samorządy w zamian za stałą opłatę pobieraną od każdego mieszkańca. Poparcie to jest niemal tak samo duże wśród mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych.

Z badań wynika także, że choć 90 proc. rodaków uznaje, że zaśmiecony krajobraz Polski to waży problem, 30 proc. twierdzi, że nie uiszcza opłat za wywóz śmieci, a co piąta osoba nie wie jaka jest jej wysokość. Co więcej, prawie wszyscy Polacy chcą surowych kar za zaśmiecanie środowiska naturalnego i aż 76 proc. uznaje, że dotychczasowe kary za zanieczyszczanie terenów zielonych i rzek są nieskuteczne

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rok temu rozpoczął publiczną debatę na temat konieczności rozwiązania problemu odpadów komunalnych w regionie i w kraju.

Przez kilka miesięcy debatowano w regionalnych mediach o tym w co należy zrobić aby nie zasypały nas śmieci. W woj. śląskim bowiem wytwarzanych jest ponad 13 proc. wszystkich śmieci komunalnych w kraju. Z 1,5 mln ton odpadów rocznie na składowiska trafia ok. 90 procent. Jeśli od przyszłego roku ilość składowanych odpadów nie ulegnie radykalnemu zmniejszaniu, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami będziemy musieli płacić wysokie kary.

Efektem zainicjowanej przez Fundusz kampanii społecznej na temat śmieci w regionie była poświecona temu problemowi konferencja w sosnowieckim Media Centrum. Podczas niej politycy i samorządowcy zobowiązali się do wsparcia zmian w prawie umożliwiających unowocześnienie polskiej gospodarki odpadami.

Udało się to osiągnąć i uzgodniony projekt Rady Ministrów w tej sprawie trafił w listopadzie do Sejmu.

Jeśli przyjmie go parlament, gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady( tak jak za wodę czy ścieki), a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług.

Ustawa jest krokiem w kierunku takich zmian w gospodarce odpadami, które w perspektywie następnych lat ułatwią nam osiąganie unijnych norm. System, w którym samorząd lokalny zarządza odpadami obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polska i Węgrami.

Rewolucja śmieciowa – wyniki badań opinii społecznej dla proponowanych zmian – zobacz "

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015