Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
powrót

Wybory 2010 - Jak, gdzie i kiedy głosować?
data dodania: Piątek 19 listopada 2010

PAMIĘTAJ, ZABIERZ ZE SOBĄ DOWÓD OSOBISTY
LUB INNY DOKUMENT ZE ZDJĘCIEM!

Głosowanie w wyborach samorządowych to - z punktu widzenia wyborcy - najbardziej skomplikowana procedura spośród wszystkich wyborów. Na kartach trzeba postawić sporo krzyżyków. Jak głosowac aby Twój głos był ważny - zapoznaj się zasadami głosowania.

Pamiętaj! Żeby Twój głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania musisz postawić znak „x”, a nie jakikolwiek inny – np. „v” czy „-”. Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki. Dopiski poza kratkami nie mają żadnego znaczenia. Jeśli więc przy nazwisku wybranego kandydata (lub kandydatów) postawiłeś właściwie „x”, pozostałe kratki są czyste i masz taką potrzebę – możesz pisać na karcie co chcesz.
Jeśli zdarzy Ci się pomylić i postawić znak „x” nie tam, gdzie chciałeś, lub w sposób niewłaściwy – nie dostaniesz nowej karty do głosowania.
Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie i na plakatach w lokalach wyborczych. Powinni nią służyć też członkowie komisji, oczywiście nie sugerując na kogo należy zagłosować.

Na Wojciecha Zawadę czy Janusza Pierzynę?- karta koloru różowego

Sposób głosowania w jest bardzo prosty – można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy dwóch nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

Głosowanie do Rady Gminy- karta koloru białego

W gmine takiej jak Gmina Jasienica, czyli pow. 20 tys. mieszkańcow, mandaty dzieli się na zasadzie proporcjonalności – podobnie jak w wyborach do Sejmu. A więc - oddajesz głos na daną listę. W zależności od tego, ile osób na nią zagłosuje, tylu proporcjonalnie znajdujących się na niej kandydatów zostanie radnymi. Ale: obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy i dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów.
Wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk – przy nazwisku wybranego kandydata. Oznacza to, że oddał głos na listę, ale równocześnie wskazał na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu.

Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo nie został postawiony w ogóle – głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się na tej liście.

Warunki ważnego głosowania do Rady Gminy Jasienica
Nie głosuję na żadnego kandydata (wrzucam do urny pustą kartę). GŁOS NIEWAŻNY
Głosuję na jednego kandydata. GŁOS WAŻNY
Głosuję na dwóch lub więcej kandydatów z różnych list. GŁOS NIEWAŻNY
Głosuję na dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy. GŁOS WAŻNY

Głosowanie do Rady Powiatu- karta koloru żółtego

Wybory do rady powiatu są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.

Głosowanie do Sejmiku Województwa- karta koloru niebieskiego

Wybory do sejmiku wojewódzkiego są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w dużych gminach. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.
Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle – głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.

Warunki ważnego głosowania do sejmiku województwa
Nie głosuję na żadnego kandydata (wrzucam do urny pustą kartę). GŁOS NIEWAŻNY
Głosuję na jednego kandydata. GŁOS WAŻNY
Głosuję na dwóch lub więcej kandydatów z różnych list. GŁOS NIEWAŻNY
Głosuję na dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy. GŁOS WAŻNY

Wybory odbęda się w niedzielę w dniu 21 listopada 2010
Obwodowe Komisje Wyborcze otwarte od 8.00 do 22.00


W Okręgu nr 4 głosujemy: 

  • w Domu Strażaka w Międzyrzeczu Dolnym (Sołectwo Międzyrzecze Dolne) 
  • w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Międzyrzeczu Górnym (Sołectwo Międzyrzecze Górne) 
  • w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach
    (południowo-wschodnia część Sołectwa Mazańcowice. Obszar położony pomiedzy droga powiatową Bielsko-Biała - Mazańcowice - Ligota - wschodnia strona drogi oraz drogą powiatową Bielsko-Biała - Komorowice - Mazańcowice - Miedzyrzecze po stronie południowej) 
  • w Domu Strażaka w Mazańcowicach
    (zachodnia oraz północna część Sołectwa Mazańcowice. Obszar położony na zachód od drogi powiatowej Bielsko-Biała - Mazańcowice - Ligota oraz na północ od drogi Bielsko-Biała - Komorowice - Międzyrzecze)

Zachęcamy wszystkich - Nie siedź w domu, nie bądź obojętny,
idź na Wybory!

dane: maszglos.pl, Gminna Komisja Wyborcza, za www.jasienica.com.pl

powrót
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015