Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziś
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
O¶rodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
Międzyrzecze



Pozdrowienia    dodaj
Temat miesiąca
Strona główna
powrt

Stowarzyszenie Przyjaci Midzyrzecza - podpisanie umw na dwa projekty unijne
data dodania: Wtorek 21 wrze¶nia 2010

W ostatnich tygodniach Stowarzyszenie Przyjació Midzyrzecza podpisao umowy z Samorzdem Województwa lskiego na realizacj dwóch ciekawych projektów unijnych.

Celem pierwszego projektu pt. "Kultywowanie i utrwalanie obrzdów w tradycji kulturalnej lska Cieszyskiego poprzez organizacj warsztatów edukacyjnych i doynek w Midzyrzeczu Górnym" byo utrwalenie tradycji i obrzdów doynkowych  poprzez zapoznanie mieszkaców regionu:

  • ze sposobem wykonania i nauk pieczenia kooczy doynkowych, 
  • z tradycj wyplatania wieców doynkowych,
  • obrzdami doynkowymi.

Projekt ten jest ju zrealizowany, w chwili obecnej jest na etapie rozliczenia.

Celem drugiego projektu "Promocja twórczoci kulturalnej lska Cieszyskiego poprzez popularyzacj twórczoci pisarza ludowego Walentego Krzszcza" jest   wydanie i promocja ksiki zawierajcej biografi i zbiór najciekawszych utworów Walentego Krzszcza - gawdziarza wsi cieszyskiej, pisarza ludowego, patrioty, nauczyciela. W roku 2009 mino 50 lat od jego mierci. Opublikowanie jego dzie bdzie stanowio kolejny wkad Stowarzyszenia w popularyzacj kultury regionu lska Cieszyskiego, szczególnie, e autor ten, jako jeden z nielicznych w tym okresie, pisa swoje utwory, uywajc gwary lskiej.

Obecnie projekt jest w fazie realizacji, przewidywany termin publikacji nowej ksiki to listopad 2010 roku. Po wydrukowaniu ksiki zorganizowane zostan w Midzyrzeczu imprezy kulturalne zwizane z promocj tej publikacji.

czny koszt realizacji obu projektów to ponad 42.000 z w postaci poniesionych wydatków oraz ponad 4.200 z w postaci udokumentowanej pracy spoecznej czonków i sympatyków Stowarzyszenia - razem ponad 46.000z.

Na oba projekty z dotacji unijnych Stowarzyszenie uzyska ponad 32.000 z dofinansowania. Pozosta kwot - ok. 10.000 Stowarzyszenie poniesie czciowo z wasnych rodków a czciowo ze rodków pochodzcych z innych konkursów. W celu ich uzyskania nasze Stowarzyszenie przygotowao i zoyo dwa dodatkowe projekty  zwizane z publikacj i promocj ksiki Walentego Krzszcza w konkursach dla organizacji pozarzdowych z zakresu kultury w Powiecie Bielskim oraz w Urzdzie Gminy Jasienica. Z obu tych konkursów otrzymano cznie 5.500 z dofinansowania. Pozosta kwot - jedynie ok. 4500 z Stowarzyszenie pokryje ze rodków wasnych.

Realizowane przez Stowarzyszenie Przyjació Midzyrzecza projekty pokazuj, e przy odpowiednim zaangaowaniu spoecznym istniej obecnie moliwoci realizacji ciekawych projektów, przy stosunkowo niewielkim finansowym udziale wasnym. To gówny cel zaoonego w 2008 roku Stowarzyszenia. W ten sposób realizujemy pomysy, które jeszcze kilka lat temu, ze wzgldu na brak rodków finansowych byy niemoliwe do wykonania. 

Zapraszamy wszystkich mieszkaców Midzyrzecza i gminy do aktywnego wczenia si w dziaalno Stowarzyszenie Przyjació Midzyrzecza.

Leszek Mroczko
Stowarzyszenie Przyjació Midzyrzecza

powrt
Komentarze

W celu dodania komentarza musisz być zalogowany na forum serwisu miedzyrzecze.org.pl. Jesli posiadasz konto kliknij w link i zaloguj się.
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015