Linki »
Serwis »
Forum »
Firmy »
Kontakt »
Strona główna »
Strona Główna
Bocian biały on-line
Wyszukiwarka
Wczoraj i dziœ
Międzyrzecze
Samorzad
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Szkolno Przedszkolny
Międzyrzecze
Przedszkole Marcinek
Międzyrzecze
GOK
Międzyrzecze
Biblioteka
Międzyrzecze
Ośrodek Zdrowia
Międzyrzecze
Parafie
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza
Międzyrzecze
OSP
Międzyrzecze
Międzyrzecze
KGW
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Zespół Międzyrzeczanie
Międzyrzecze
Emeryci
Międzyrzecze
Kluby sportowe
Międzyrzecze
Międzyrzecze
Koło łowieckie
MiędzyrzeczePozdrowienia    dodaj
Temat miesišca
Strona główna
 

 

Zespół Regionalny „Międzyrzeczanie”

Powstał w1986r. z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Międzyrzeczu Dolnym Genowefy Kopeć .Pierwszym instruktorem zespołu była Elżbieta Szczyrbowska a następnie Genowefa Kopeć .Od 1991r Zespól prowadził Józef Szendzielarz i Robert Lis .Wiele energii i radości wniosła również w działalność grupy Marzena Muzyka.
 
W dalszym ciągu kierownikiem zespołu „ Międzyrzeczanie” jest Genowefa Kopeć ,a instruktorem od 2004r . jest związany z folklorem Śląska Cieszyńskiego, Janusz Kobza.
 
Mecenat nad zespołem objął Gminy Ośrodek Kultury Jasienicy. Od początku istnienia nieustannie zmienia się skład grupy której cechą charakterystyczną jest wielopokoleniowość, doceniana zwłaszcza na konkursach (przedział wieku w zespole wynosi od 3 do 83 lat).
 
Grupa pełni ważną funkcję krzewienia tradycji Śląska Cieszyńskiego, w tym zachowania tradycji dawnych obrzędów oraz pięknej gwary tego regionu. Obecnie zespół liczy 30 osób, a jego członkowie pochodzą z Międzyrzecza Dolnego i Górnego. W dorobku artystycznym oprócz układów tanecznych i piosenek związanych z tradycją Śląska Cieszyńskiego, znajduje się wiele sztuk min: „Kiszenie kapusty”, ‘Szkubaczki”, „Kolędowanie po wsi”, Rozmowy wigilijne”, „Jasełka”, „Obrzędy dożynkowe”.
 
„Międzyrzeczanie” koncertują w kraju i zagranicą a także aktywnie we wszystkich wydarzeniach mających miejsce w gminie i powiecie (Koncerty kolęd, Biesiady Zespołów Regionalnych, Dni Powiatu Bielskiego, Lato w Jasienicy, Przeglądy Kół Gospodyń Wiejskich itp.)
 
Zespół ciągle rozszerza i ubogaca swoją działalność, a od 2013roku jego aktywność wspierana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Regionalnego Międzyrzeczanie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright ⓒ Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza 2007-2015